נפגעתם במהלך השירות הצבאי? דעו מה מגיע לכם

ijump_728x90המקרה המצער של הלום הקרב איציק סעידיאן, שהצית את עצמו מול משרדי אגף השיקום של משרד הביטחון, מעלה שאלות רבות בדבר זכויותיהם של נכי צה”ל כמו חיילים בסדיר, מילואימניקים ועוד. מדריך כלכליסט באמצעות עו”ד ענת גינזבורג, מומחית לתביעות נזיקין ויו”ר ועדת נכים תגמולים ושיקום בלשכת עורכי הדין, גיבש מדריך למי שנפגעו בשירותם מפתיחת ההליך ועד למה הם זכאים.

קראו עוד בכלכליסט:

האם כל החיילים משרתי חובה וקבע זכאים להיות מוכרים כנכי צה”ל במקרה של פציעה?

חיילים בשירות חובה ומילואים זכאים להגיש תביעה לאגף השיקום במידה ונפצעו עקב תנאי השירות, במהלך פעילות קרבית, חבלה, תאונה, אימונים וכו’, כולל פציעות בקורסים קדם צבאיים ופציעות בימי גיבוש או מיונים לפני הגיוס.

2 צפייה בגלריה

הפגנה של נכי צהל למען זכויותיהם בתל אביב בעקבות מקרה ההצתה של איציק סעידיאן

(יריב כץ)

כמו כן, חיילי חובה יכולים להיות מוכרים כנכי צה”ל עקב נכות שנגרמה להם כתוצאה מאימונים ומאמצים פיזיים קשים. לדוגמא, נכויות אורטופדיות בעמוד שדרה, פציעות של ברכיים, כתפיים וכו’, שנגרמו כתוצאה ממאמץ יתר, סחיבת משא כבד וכו’, או ירידה בשמיעה עקב חשיפה לירי.

לגבי משרתי קבע, שוטרים וסוהרים, נוכח השינוי בחוק הנכים (תגמולים ושיקום), החל מיום 27.4.17, הם יוכרו כנכי צה”ל רק במקרים בהם נגרמה להם חבלה ספציפית במהלך פעילות מבצעית או באימון לקראת פעילות מבצעית, או באירוע אחר שאופיו ונסיבותיו יחודיים לשירות הצבאי. במידה והפציעה אינה עונה על דרישות החוק, עליהם לפנות למוסד לביטוח לאומי ולבקש הכרה כנפגעי עבודה.

האם חיילי חובה וקבע זכאים להיות מוכרים כנכי צה”ל במידה וחלו במחלה במהלך שירותם?

ניתן להגיש תביעה להכרת חיילי חובה כנכי צה”ל במידה וחלו תוך כדי שירותם הצבאי ועקב השירות עצמו, במחלות כגון: סוכרת נעורים, פסוריאזיס, אסטמה, אפילפסיה, מחלת כליות, פיברומיאלגיה ועוד. כמו כן, ניתן להגיש תביעה עקב נכויות נפשיות, כגון: הלם קרב או מחלות נפשיות שהתפרצו עקב תנאי השירות הצבאי. ניתן להגיש תביעה גם במקרה של מחלה או מצב רפואי שהחמיר עקב תנאי השירות הצבאי, או עקב טיפול רפואי לקוי במהלך השירות.

2 צפייה בגלריה

עו”ד ענת גינזבורג

(צילום: תומר שלום)

עו”ד גינזבורג מוסיפה, כי “לגבי משרתי קבע, נוכח השינוי בחוק בשנת 2017 (למעט חיילים שממשיכים מספר חודשים בשירות קבע לאור התחייבות עליה חתמו), עליהם לפנות למוסד לביטוח לאומי ולבקש הכרה כנפגעי עבודה במקרה של מחלות בהן חלו. זאת, למעט מספר מצומצם מאוד של מחלות, כגון: מחלה עקב חשיפה לחומר מסוכן או קרינה, הדבקות במחלה כתוצאה מחשיפה למוצרי דם ונוזלי גוף במסגרת טיפול רפואי בתנאי שדה, פגיעה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש לחימה”. השינוי בחוק לא חל על מחלות או על החמרת במחלות שהתגלו לפני 1.1.2014.

במה כדאי להצטייד לצורך התביעה להכרה כנכה צה”ל?

יש לצרף לתביעה תצהיר בשבועה המתייחס לתנאי השירות של החייל, תצהירים של חיילים ששירתו עמו, העתק תיק רפואי צבאי, העתק תיק רפואי אזרחי קודם לגיוס. במידה והתביעה מוגשת עקב פציעה, רצוי לצרף דו”ח פציעה. כמו כן, לצרף אישור ממפקדיו של החייל בדבר תנאי שירותו. במידה ומדובר בנכות נפשית, כדאי לצרף מסמכים קודם לשירות המעידים שהחייל התגייס בבריאות נפשית לצה”ל, (למשל, מכתב ממורה, מנהל ביה”ס, תעודות מביה”ס). במקרים מסוימים, רצוי להצטייד בחוות דעת של מומחה רפואי ולהגישה עם התביעה.

חייל חובה שחלה במחלה – למי עליו להגיש את התביעה ומהם ההליכים?

התביעה מוגשת לאגף השיקום של משרד הביטחון, אשר אוסף את התיקים הרפואיים והחומר הרלבנטי, ולאחר מכן מזמן את החייל לבדיקת מומחה רפואי מטעמו. במידה והמומחה הרפואי מחליט שהנכות קשורה לשירות, יוזמן החייל לוועדות רפואיות לקביעת דרגת נכותו. במידה והתביעה נדחית, החייל זכאי לערער בתוך 30 יום לוועדת ערעורי נכי צה”ל בבית משפט השלום.

האם יש צורך בייצוג משפטי בהליכים מול משרד הביטחון?

בהחלט רצוי. לדברי עו”ד גינזבורג, “ניסיון החייל ומשפחתו להתמודד לבד עומד פעמים רבות בעוכריהם. רצוי שעו”ד מנוסה בתחום יטפל בתביעה וביצוגו של החייל טרם הגשת התביעה ובמהלכה, לרבות ייצוג בוועדות רפואיות וועדות ערעורים”.

במידה ואחוזי הנכות שנקבעו ע”י הוועדה הרפואית אינם מספקים את החייל, האם ניתן לערער על כך?

בהחלט כן. ניתן להגיש ערעור לוועדה רפואית עליונה בתוך 45 יום ממועד קבלת החלטת הוועדה הרפואית, ועל החלטת הוועדה העליונה ניתן לערער לבית המשפט המחוזי.

האם ההתיישנות בהגשת תביעות נכי צה”ל היא 7 שנים כמו בתביעה אזרחית?

לא. התביעה מתיישנת בתום 3 שנים ממועד שחרור החייל משירותו, אולם אין התיישנות במידה וקיים תיעוד מתקופת השירות הצבאי המתייחס לטיפול רפואי בנכות, או שניתן להוכיח חשיפה לאירוע טראומטי בשירות, כגון: אירוע לוחמתי וכיו”ב.

מה עושים במקרה ומצבו של נכה צה”ל מחמיר עם הזמן? האם ניתן להעלות אחוזי נכות?

במקרה כזה ניתן להגיש בקשה להחמרת מצב לאגף השיקום ולעמוד בפני ועדה רפואית, על מנת להעלות את דרגת הנכות. יש לפנות בעניין זה למנהלה הרפואית אליה שייך הנכה ולצרף מסמכים ותיעוד רפואי אודות ההחמרה. רצוי, במידת האפשר, לצרף חוות דעת של מומחה רפואי. ניתן בהחלט להגיש בקשה לבדיקה חוזרת ע”י ועדה רפואית להעלאת דרגת הנכות, בכל עת.

מהן הזכויות וההטבות המוענקות לחיילים שהוכרו כנכי צה”ל?

חוק הנכים והתקנות שהותקנו מכוחו מעניקים לנכי צה”ל הטבות לגבי שיקומם והטיפול הרפואי לו הם זקוקים. במידה ונקבעה לחייל נכות קבועה בשיעור 10%-19%, הוא זכאי למענק חד פעמי, אך אינו זכאי לטיפול רפואי על חשבון אגף השיקום. במידה ונכותו היא 20% ומעלה, משולמת לו קצבה חודשית וכמו כן, הוא זכאי למסלולי שיקום מקצועי, לרבות הכשרה מקצועית, לימודים לתואר ראשון במוסד להשכלה גבוהה, מימון השלמת בגרויות, מכינות קדם אקדמיות וכו’. אגף השיקום מממן את שכר הלימוד וכן משולמת לנכה, בעת הלימודים, קצבה חודשית. ניתן לקבל שירותי חונכות במידה וקיימת פגיעה נפשית או פגיעת ראש בשיעור של 20%, וכן שיעורי עזר.

כמו כן, מציינת עו”ד גינזבורג , “לנכה צה”ל עומדת הזכות לקבל הלוואות לרכישת דירה (במידה ומדובר בדירתו הראשונה), מענק נישואין, הנחות בארנונה ובמס רכישה וכו’. כמו כן, הוא זכאי לקבל טיפול רפואי מלא על חשבון אגף השיקום בנכות שנגרמה לו עקב פציעתו. ניתן לקבל טיפול נפשי במידה והחייל סובל מנכות נפשית או במידה ונכותו הפיזית גורמת לו לקשיי תפקוד”.קישור לכתבת המקור

Travazor

About The Author

סיפורים קשורים

Travazor