שיכון ובינוי עלולה לאבד את תחנות הכוח שלה

ijump_728x90רשות החשמל עשויה לדרוש משיכון ובינוי למכור את אחזקותיה בתחנת הכוח רמת חובב,
אם יוגש כתב אישום בפרשת השוחד בחו”ל – כך עולה מבדיקת כלכליסט.

 

בשלב זה הפרקליטות רק הודיעה על כוונה להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע בפרשה, וברשות החשמל ממתינים לראות האם יוגש כתב האישום, ואז יצטרכו לקיים דיון בנושא.

 

 

קראו עוד בכלכליסט:

 

בפברואר השנה הודיעה הפרקליטות כי תגיש כתבי אישום נגד החברה ובכירים בה בשל אחת מפרשות השוחד הזר הגדולות שנחשפו בישראל.

 

אף שהמישור הפלילי לכאורה מתנהל באופן בלתי תלוי בפעילות החברה, בפועל יש השפעה לעתים דרמטית על הפעילות. זה נכון בעיקר כשמדובר בחברה שהיא בעלים של מתקני תשתיות לאומיים, ובהם תחנות כוח, אך ישנה גם השפעה על השתתפות במכרזים של המדינה.

 

חוק משק החשמל קובע כי לא יינתן רישיון להחזיק מתקני תשתית לתאגיד שהוא או אחד מנושאי המשרה או בעלי השליטה בו הורשעו בעבירה שיש עמה קלון.

 

שיכון ובינוי השלימה רק לפני כמה חודשים את רכישת תחנת הכוח רמת חובב, התחנה הפרטית הגדולה בישראל. התחנה נרכשה מחברת החשמל תמורת כ־4.25 מיליארד דולר על ידי שותפות של אדלטק ושיכון ובינוי. בנוסף שיכון ובינוי מחזיקה בשורת תחנות כוח של אנרגיה מתחדשת, כמו תחנת אשלים, תחנת אתגל אשדוד ותחנת כוח שניאור צאלים.

 

 


תחנת הכוח רמת חובב צילום: חברת חשמל

 

לכאורה החוק קובע שהרישיון לא יינתן (או יילקח) רק בשלב הרשעה בבית משפט, תהליך שיכול לארוך שנים. אלא שישנם מקרים שבהם רשות החשמל פעלה הרבה קודם. בתחנת הכוח של IPM בבאר טוביה רשות החשמל חייבה את אברהם נניקשווילי
למכור את האחזקות שלו הרבה לפני שלב הרשעה בעבירה שיש עמה קלון (שוחד לשר המנוח בנימין בן אליעזר).

 


גם בתחום המכרזים יש השלכות להליך הפלילי. בשבוע שעבר הוגשה לביהמ”ש המחוזי בתל אביב עתירה מינהלית מטעם שפיר הנדסה שמבקשת לפסול את השתתפות שיכון ובינוי במכרזי הקו הירוק והסגול של הרכבת הקלה. שפיר היא מתחרה עסקית, וכל תירוץ לפסול יריבה בוודאי ישרת אותה. עם זאת, העתירה מעלה טיעונים שצריך יהיה להכריע בהם.

 

מרשות החשמל נמסר: “בהתאם לחוק, רק הרשעה בעבירה שיש עמה קלון מונעת מאדם להחזיק ברישיון לייצור חשמל. עם זאת, הרשות רשאית לסרב למתן רישיון משיקולים של טובת הציבור. אם יוגש כתב אישום, תשקול הרשות דיון בנושא”.

 

משיכון ובינוי נמסר: “מדובר בספקולציה. כתב האישום שעדיין לא הוגש כולל טענות בלתי מבוססות. בידינו טענות כבדות משקל שצפויות לאתגר את רשויות החוק. בנוסף, כל נושאי המשרה בחברה, הוחלפה השליטה ובוצעו מהלכים בתחום הממשל התאגידי שתכליתם למנוע אפשרות לפעילות בלתי חוקית בעתיד”.

 קישור לכתבת המקור

Travazor

About The Author

סיפורים קשורים

Travazor