“מנכ”לית בזק נזפה בי. הם דאגו כשכתבנו נגד ביבי”

ijump_728x90


בבית המשפט המחוזי נמשך הבוקר (יום ד’) שלב ההוכחות בתיק 4000, שבמסגרתו מואשם ראש הממשלה בנימין נתניהו בקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים בשל  בפרשת וואלה-בזק.

 

 

קראו עוד בכלכליסט:

 

עד המפתח, מנכ”ל וואלה לשעבר אילן ישועה, ממשיך זה היום השלישי ברציפות לתאר את מערכת היחסים בין נתניהו לבין מי שהיו בעלי השליטה בבזק, בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ’, הנאשמים שהעניקו לו סיקור אוהד ומוטה בתמורה להטבות רגולטוריות לעסקיהם. כל הנאשמים בתיקי האלפים מכחישים את המיוחס להם, ובהמשך ההליך המשפטי עורכי דינם יוכלו לבצע תחקור נגדי לעדי התביעה.

 

ישועה: “אלוביץ’ אמר לי – לא אכפתי לי מעיתונות, אכפת לי מהנזק שעלול להיגרם לבזק”. הוא סיפר על שיחות עם מנכ”לית בזק לשעבר הנדלר. “הבנתי שהם מודאגים שכשאנחנו כותבים נגד נתניהו – בזק תחטוף. היא הייתה נוזפת בי על כתבה כזו או אחרת שמזיקה לבזק”.

 


אילן ישועה הבוקר בביהמ”ש צילום: רפי קוץ

 

10:14 – בעקבות העורך החדש: “שרה כועסת, ביבי כועס”

 


ישועה מספר על הכתבה של תחקירו “הארץ” גידי ויץ, שחשף את ההתנהלות בוואלה בכל הנוגע לסיקור נתניהו: “הוא פרסם באוקטובר 2015 כתבה על הקשר בין סיקור מוטה בוואלה ובין הטבות רגולטריות בבזק, וסקר את זה עם עדויות עיתונאים וטען שהיועמ”ש צריך לבדוק את זה. זו הייתה הפעם הראשונה שקיבלתי סימן אזהרה ראשון. הייתה איזושהי הפוגה ועברתי תהליך. החלטתי החלטה אסטרטגית שאני אפעל נגד מה שהם (בני הזוג אלוביץ’) רוצים.

 


איריס ושאול אלוביץ’ צילום: ראובן קסטרו

 

“אמרתי אני אביא את אבירם אלעד והסברתי להם שהוא ימני. איך הסברתי? אמרתי שהוא סגן אלוף בדובדבן. ואז הסתבר שהוא פעם כתב מאמר סביב נושא הגרעין וקרא לראש הממשלה להרפות מהנושא. ביום שיצאה הודעה לעיתונות התחילה סאגה נוראית של לחצים משאול ואיריס שעשינו טעות נוראית וזו בעיה וזה גורם לנזק ביניהם לבין לשכת ראש הממשלה. שרה כועסת וביבי כועס. איריס עשתה עליו חיפושים בגוגל וניסתה להסביר לסביבת ראש הממשלה שזה בסדר. היא אמרה ‘אין מצב שהוא שמאלני'”.

 

ישועה מדגים את הנורמה שהתקבעה סביב מינוי בכירים באתר: “יום הגעתו (של אלעד) בנובמבר 2015 היה אחד הימים השחורים ביותר בימי בוואלה. הובהר לי מראש שהוא מובא לתקופת מבחן ו’אוי ואבוי אם יהיה הדבר הכי קטן’, ו’בבוא נביא שני כתבים מהימין’. רצו להביא את אראל סגל ושמעון ריקלין. ביום הגעתו כבר היו ועדות חקירה ונושאים שקשורים לראש הממשלה והיה רצף לחצים ודרישות, והוא סייע בהתחלה. אמרתי לו ‘תעבור את זה’. יום אחר כך שאול התפוצץ עליי. ‘הוא גמר אצלי’. הוא לחץ כל הזמן שאפטר אותו. איריס ניסתה לפעול מול שרה בערוצים שונים להכשיר אותו זה מה שאמרה לי”.

 

09:57 – ישועה: מינויים אושרו ע”י אנשי נתניהו, ניר חפץ ורן ברץ

 


על ההתערבות במינוי בכירים באתר סיפר ישועה: “הייתה מעורבות של שניהם (בני הזוג אלוביץ’). זה התחיל עם טלי עובדיה שמונתה לעורכת ראשית. לאחר מכן הייתי צריך לאשר הכל עם שאול ואיריס. במקרים מסוימים היה צריך לשאול גם את ניר (חפץ) ורן (ברץ). רציתי לחזק את וואלה כגוף חדשות ונעשה את זה על ידי טאלנטים, והזכרתי את השם של איילה חסון. נאמר לי על ידי שאול שהיא אולי טובה אבל יהיה קשה לנהל אותה. היא עיתונאית עצמאית, לא יהיה אפשר לנהל אותה, אי אפשר להגיד לה תורידי כותרת. היא לא תעשה ראיון עם ראש הממשלה ונשנה ונערוך אחר כך.

 

“נקבעה נורמה שכל עורך ראשי וכל תפקיד בכיר צריך לאשר מוחם ומול אנשי ראש הממשלה. הייתה התכתבות בינינו בנוגע ליואב גולן. הם אמרו לא להביא את יואב גולן כי יואב גולן יותר גרוע מבן כספית.

 

 

 

ניר חפץ צילום: שאול גולן

 

“אחרי טלי בן עובדיה הובא ינון מגל והוא מתנגד לדברים. אז גם על ינון מגל נאמר שהוא לא בסדר, צריך להיפטר ממנו. השיחות רובן היו עם שאול. התחיל להיווצר לחץ עליי, על ינון מגל, ואני לוחץ, ובסוף הראנו לו את הדרך החוצה. הוא התפטר”.

 


תירוש: למה להיפטר מינון מגל, הרי זה לא סוד שהוא איש ימין?

 


ישועה: “זה לא היה קשור לדעות הפוליטיות שלו. לא ביקשנו ממנו לכתוב משהו שמאלני או ימני. הוא היה מתקומם נגד הסיקור המוטה. אחרי זה הבאנו את אבי אלקלעי. הוא היה צריך להיות בתקופת מבחן ואז הזוג אלוביץ’ אמרו שצריך לזרוק אותו”.  

 

 

ינון מגל צילום: שאול גולן

 

09:51  – “אור אלוביץ’ אמר לי: ‘יש לך עורכת חדשה'” ישועה מתייחס לקבוצת ווטסאפ שפתח אור אלוביץ’ (בנם של שאול ואיריס) וכוללת גם את אביו. הקבוצה מתנהלת אחרי “שיחת השיבוש” שבה התבקש למחוק התכתבויות קודמות. לדבריו הוא המשיך לקבל מסרים מהמנכ”לית הנדלר ומאור אלוביץ’ על דאגה שסיקור רגיל של נתניהו יגרום לכך שבזק תפסיד.

 


ישועה: “אני מזכיר – האתר כבר פועל בצורה חופשית ועולות ידיעות ביקורתיות על ראש הממשלה. וכותב אור אלוביץ’: ‘אני מבין שנלקחה החלטה על ידכם שנחזיר את כספי יד 2 בריבית דריבית’ (וואלה העבירה דיבידנד לבזק בעקבות עסקת מכירת יד 2). הוא מרמז פה על הנזק הגדול בסיקור. כך הבנתי את המסר. אמרתי לו שמבחינתי זה נגמר ולא אעסוק בזה. אור נזף בי על זה שוואלה התיר כל רסן וזה לא בסדר מה שאנחנו עושים וזה יגרום נזק לבזק, לא בסדר שוואלה נוקטת בקו עצמאי שמבקרת את ראש הממשלה”.

 

עו”ד תירוש: איזה שיח היה לך עם אור?

 

ישועה: “מעט מאוד. אור כמעט לא היה מעורב, רק בפיקים ספציפיים, מקרים בודדים. הייתה פעם אחת, אחרי בחירות 2015, שבקבוצת ווטסאפ של היועצים הוא אמר ‘ברכות, הבאת לו את הבחירות’. אחרי ששאול הנחה שאיריס תעבוד איתי בשוטף, ביולי 2015, אור פגש אותי ואמר ‘יש לך עורכת חדשה עכשיו’ וצחק”.

 

09:36 – הקלטת השיחה עם המנכ”לית: “אנחנו במקום מסוכן” התביעה מציגה הקלטת שיחה של ישועה עם מי שהייתה מנכ”לית בזק, סטלה הנדלר. ישועה נשמע

 אומר בין היתר: “תהיה חקירת משטרה אצלי ואצל שאול. דיברתי עם שאול. אי אפשר בימים כאלו בכלל, עכשיו ברור לי שאסור לעשות את הדברים הללו. זה מאוד מסוכן. אין חצי עיתונות, אי אפשר כאן להתערב. נצטער על כל שטות שאנחנו עושים, צריך להבין את ההשלכות, אנחנו במקום מסוכן סטלה. תפקיד העיתונות לבקר את השלטון והמערכת הציבורית צריך להבין את זה”.

 

 


סטלה הנדלר, מנכ”לית בזק לשעבר צילום: ינאי יחיאל

 

 


עו”ד תירוש איך הוא הבין את דבריה של הנדלר, “זה טירוף, שלא נחטוף על זה”, וענה: “הבנתי שהם מודאגים שאנחנו כותבים נגד ביבי, שבזק תחטוף על זה”.

על הנדלר הוא הוסיף: “היו כמה פעמים בעבר שכשהייתי מגיע לשאול במטה בזק היא הייתה לפניי ואני אחריה. נפגשים ביציאה. היא קוראת לי לחדר חזרה איתו ונוזפת בי שאנחנו בוואלה עשינו השבוע כתבה כזו או אחרת וזה לא טוב. הקונטקסט היה ברור”.

 

 09:29 – לא התבקשתי להיטיב עם מישהו אחר מהימין” בפתח הדיון חזרה הפרקליטה יהודית תירוש, ראש צוות תיק 4000, לעדותו אתמול על הפגישה הלילית שבמהלכה ביקשו בני הזוג אלוביץ’ מישועה למחוק את ההתכתבויות ביניהם ואת קבוצת הווטסאפ המשולשת, שכללו הוראות לסיקור הנוגע לבנימין נתניהו ומשפחתו באתר וואלה.

 


ישועה התייחס לכך שבמהלך התיאום ביניהם הציעו בני הזוג אלוביץ’ להסביר את הסיקור האוהד לנתניהו בתמיכה אידיאולוגית לאיש ימין: “אכן לאורך השנים הטיעון הזה הוצג בפני גם על ידי שאול וגם על ידי איריס. הוצג לי גם מעת לעת בעצימות יותר נמוכה ‘הוא חבר, לא נהיה קטנוניים’. יש פעמים ששאול אומר ‘לא אכפת לי מעיתונאות, אכפת לי מהנזק שעלול להיגרם לבזק'”.

 

עו”ד תירוש שאלה עד כמה ביקשו ממנו בני הזוג אלוביץ’ להיטיב עם גורמים נוספים מהימין, וישועה ענה: “לא זכור לי כרגע שביקשו להיטיב עם מישהו מהימין. בדרך כלל ביקשו לתקוף אנשים אחרים מהימין”.
קישור לכתבת המקור

Travazor

About The Author

סיפורים קשורים

Travazor