שטראוס שינתה את סימון הסוכר בחזית של “גמדים”

ijump_728x90שטראוס הודיעה לבית המשפט כי שינתה את הסימון בחזית המוצר המיועד לילדים, “גמדים”, כך שעכשיו כתוב בו בחזית כי בכל גביע יש כפית וחצי סוכר (כפית אחת מהחלב ומרכיביו וחצי כפית שמקורה בפרי ובסוכר לבן). לפני השינוי היה כתוב בחזית המוצר כי בכול גביע יש חצי כפית סוכר לבן. הודעת שטראוס הוגשה לאחרונה לבית משפט כתשובה לבקשה לאישור תביעה ייצוגית בסך 45 מיליון שקל שהוגשה כנגדה בספטמבר 2020.

 

קראו עוד בכלכליסט:

 

במסגרת הבקשה טענו שני אבות שרכשו לילידיהם מעדן גמדים, באמצעות עורכי הדין פנחס מיכאל אור, מורן שרביט מינס וכן אביעד אופיר, כי “לצרכי קידום מכירות של המוצרים והצגתם בעיני הצרכנים כמוצרים בריאותיים ודלי סוכר, שטראוס בחרה להטעות את ציבור הצרכנים כאשר היא מפרסמת על עטיפת המוצרים השונים מסדרת גמדים בצורה בולטת כיתוב מטעה כאילו המוצר מכיל חצי כפית סוכר בלבד, בזמן שהמוצר מכיל בפועל כמות סוכר הגדולה פי שלושה – 1.5 כפיות סוכר” (נציין שיתרת הסוכר מגיעה מלקטוז – סוכר החלב).

 


צילום: שאטרסטוק

 

בתגובה שהגישה שטראוס טענה החברה, באמצעות עוה”ד חיים פרוכטר, כי שטראוס שינתה את הסימון בחזית המוצר – ובכך בקשת האישור מיצתה את עצמה. “הקביעה שבמוצרי גמדים יש חצי כפית סוכר לבן היא אמת. המסקנה של המבקשים המבוססת על מניפולציה, לפיה מעצם הצגת כמות הסוכר הלבן בחזית האריזה ניתן להסיק שזוהי הכמות של כלל הסוכרים במוצר, היא מסקנה שאין לה יסוד… למרות כל זאת, מאחר וייתכן שקיימים צרכנים, מעטים ככול שיהיו, העלולים לטעות, על רקע ציון כלל הסוכרים במוצר בטבלת הערכים התזונתיים לעומת כמות הסוכר הלבן המוסף המצוין בחזית האריזה, ולמרות שהטעות אינה תוצאה של הטעיה מצידה של שטראוס, החליטה החברה לשנות את חזית האריזה, ולציין עליה את הכמות הכוללת של הסוכרים בסדרת מוצרי גמדים. קרי: הן הסוכרים המצויים באופן טבעי בגבינה, בפרי ובירק, והן הסוכר הלבן המוסף במונחים של כפיות. בד בבד שינתה שטראוס את הכיתוב גם בכול הפרסומים שלה”.

 


שטראוס טוענת בתשובתה כי תהליך החלפת האריזות החל בחודש מרץ 2020 – כלומר, עוד בטרם הוגשה הבקשה לאישור ייצוגית. מנגד, במסגרת הבקשה לייצוגית שהוגשה בספטמבר 2020 נטען כי באוגוסט 2020 השיבה שטראוס למכתב הפנייה המוקדמת של המבקשים כי בקשתם לתיקון ההתוויה על האריזה נידחת. כלומר, המבקשים, יש להעריך, יטענו כי השינוי בחזית האריזה נובע מהגשת הבקשה.

 

משטראוס נמסר בתגובה: “שטראוס הגישה תשובה מפורטת לבית המשפט והראתה שהתביעה מבוססת על מסד עובדתי ומשפטי חסרי כל יסוד. בשנת 2018 בוצע שינוי במתכון של מוצרי גמדים, תוך שימוש ברכיבים מוכרים לצרכן מהמטבח הביתי. לצד שינוי זה החלה שטראוס להציג את הרכיבים גם בצורה של מתכון בחזית האריזות. כך בהתאמה לשפת המתכונים – הרכיבים צוינו באופן מוכר ונגיש לצרכן, על ידי שימוש במונחים של כפות וכפיות ולא ביחידות משקל. המלים “חצי כפית סוכר לבן” הופיעו כחלק ממתכון כך: 4 כפות גבינה לבנה, 1.5 כפיות מחיות של פרי, 0.5 כפית סוכר לבן, 0.25 כפית קורנפלור וכו’. כחלק מהשינוי שטראוס הפחיתה באופן משמעותי את כמות הסוכר הלבן במוצרי ‘גמדים’ ב-56%! לפני השינוי וגם גם לאחריו, הגבינה היתה ונותרה הרכיב העיקרי במוצר, בשנת 2019, על רקע ‘תקנות לייצמן’, שעמדו להיכנס לתוקף החל מתחילת 2020, נדרשה שטראוס לסמן בטבלת הערכים התזונתיים את כמות כלל הסוכרים במוצר, כלומר, סוכרים שמקורם בחלב ובפרי וגם סוכר לבן מוסף, במונחים של ‘כפיות הסוכר’ לצורך המחשה בלבד, כנדרש בתקנות וכך עשתה”.קישור לכתבת המקור

Travazor

About The Author

סיפורים קשורים

Travazor