כתבי אישום בכפוף לשימוע לשיכון ובינוי ובכירים לשעבר בפרשת השוחד באפריקה

ijump_728x90


פרשת השוחד של שיכון ובינוי באפריקה מגיעה לשלב הזימונים לשימוע בטרם כתב אישום: פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה היום (ב’) לחברת שיכון ובינוי, החברה-הבת SBI תשתיות, והחברה-הנכדה הזרה SBI אינטרנשיונל, שתיהן בבעלותה המלאה של שיכון ובינוי, וכן לנושאי משרה לשעבר בחברות, כי נשקלת העמדתם לדין בכפוף לשימוע.

 

זאת בחשד לעבירות של מתן שוחד לעובדי ציבור זרים,
רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות על חוק איסור הלבנת הון ועבירות ני”ע – כל אחד לפי חלקו – אשר נעברו אגב קידום עסקי קבוצת שיכון ובינוי מחוץ לישראל.

 

בין נושאי המשרה המעורבים בפרשה: עופר קוטלר (מנכ”ל שיכול ובינוי לשעבר), רוית
ברניב (יו”ר שיכון ובינוי לשעבר) משה לחמני (יו”ר שיכון ובינוי לשעבר), יהודי אלימלך (מנכ”ל SBI שוויץ), רוני פלוך (מנכ”ל SBI שוויץ), משה הפילנג (סמנכ”ל כספים SBI שוויץ), בנו ארביט (אחראי מזרחי אפריקה SBI שוויץ), אלכסנדר ישיש (מנהל סניף קניה), דן שחם (מנהל סניף קניה), שי סקף (חשב סניף קניה), עו”ד חזי קטן (יועמ”ש שיכון ובינוי), רו”ח רובי לזרוב (אחראי ביקרות SBI).

 

לגבי חשודות נוספות שנחקרו בפרשה, בהם בעלת השליטה לשעבר, שרי אריסון, ויד ימינה בקבוצת אריסון, אפרת פלד, טרם התקבלה החלטה.

 

 

קראו עוד בכלכליסט:

 


 

עניינה של הפרשה באירועים שהתרחשו בפעילותה הבינלאומית של קבוצת שיכון ובינוי מיולי 2008 ועד מועד פתיחת החקירה הגלויה בפברואר 2018,
בתקופה בה החברה היתה בשליטת שרי אריסון.


שרי אריסון

 

 

על פי החשד, לאורך תקופה זו – ואף בשנים שקדמו לה – הפעילה שיכון ובינוי מערך שיטתי, ממוסד ומאורגן של תשלומי שוחד לעובדי ציבור זרים, בהיקף של מאות מיליוני שקלים, במדינות שונות בהן פעלה וזאת לשם קידום עסקיה והגדלת רווחיותה. מתן השוחד לווה לטענת הפרקליטות, במערך של הלבנת הון ועבירות דיווח ורישום כוזב, הכול באמצעות מנהלים ועובדים לשעבר בקבוצה, ובכללם בכירים.

 

על פי החשד, תשלומי השוחד ששילמה קבוצת שיכון ובינוי בתקופה הרלוונטית לעובדי ציבור זרים עמדו על עשרות רבות של מיליוני שקלים מדי שנה, והצטברו למאות מיליוני שקלים לאורך התקופה. תרבות השוחד הצמיחה לקבוצת שיכון ובינוי תועלת כלכלית אדירה בהיקפה.

 

כאמור, מתן השוחד והסתרתו לוו ברישומים כוזבים בספרי החברה. בתוך כך, חלק מתשלומי השוחד בוצע במזומן שלא כנגד קבלות וחלק אחר ניתן כנגד המצאת חשבוניות או קבלות, ולאחר מכן כל הוצאות השוחד הוטמעו לכאורה בהוצאות הלגיטימיות של שיכון ובינוי. בנוסף, הדו”חות הכספיים השנתיים של שיכון ובינוי כללו ביאור ספציפי שעסק בהוצאות המזומן שהוציאה החברה אשר כנגדן לא ניתנו חשבוניות או קבלות.

 

 


מנכ”ל שיכון ובינוי בעבר עופר קוטלר, במעצר צילום: צביקה טישלר

 

 

החברה ומנהליה ידעו כי חלקן הארי של הוצאות אלו כלל תשלומי שוחד, אך למרות זאת הצהירו כי אין בכך חשיפה מהותית לחברות הקבוצה. על פי החשד, הצהרות אלו וכן ההצהרות בדבר אפקטיביות הליכי הבקרה בחברה, היו הצהרות כוזבות ומטעות.

 

באוקטובר האחרון הוחלט כי המדינה תחזיק לפחות עוד חצי שנה ברבע מיליארד השקלים שהקפיאה לחברת התשתיות והנדל”ן עם פתיחת החקירה נגדה בפברואר 2018, וזאת לצורך חילוט בעתיד במידה ויוגש כתב אישום. כך החליט שופט בית משפט השלום בראשון לציון, גיא אבנון.


 

המדינה הניחה תשתית ראייתית מבוססת ביותר, הנשענת על עדויות של גורמים בכירים של ממש לשעבר בקבוצה, ועל אסופה נרחבת של מסמכים מגוונים”, כתב אבנון בהחלטה. “כל אלו מצביעים ש’תרבות’ תשלום שוחד לעובדי ציבור זרים בהם פעלה החברה הבת (SBI) היתה מושרשת בקבוצה כפעילות עסקית של ממש, תוך הסתרה מכוונת שנועדה להסוות את העבירות מגורמי הרגולציה, אכיפת החוק והמשקיעים”.


 

אבנון הוסיף כי: “שווי הרכוש התפוס נופל משמעותית מהיקף העבירות, משמע ראוי להותיר את הסכום כולו בחזקת המדינה, אשר קידמה ומקדמת את החקירה בקצב ראוי ויעיל. החברה הצביעה אומנם על איתנות פיננסית לעת הנוכחית, גם בהיתן מצב החירום המקומי והעולמי, אך מנגד לא שוכנעתי כי די בכך להבטיח יכולת פרעון של חילוט עתידי, ככל שיוגש כתב אישום וככל שהחברה תורשע בדין”.השופט גיא אבנון

 

 

חקירת הפרשה נוהלה במשותף על-ידי יאח”ה (להב 433) במשטרת ישראל ורשות ניירות ערך. התיק מטופל על ידי פרקליטות מיסוי וכלכלה.קישור לכתבת המקור

Travazor

About The Author

סיפורים קשורים

Travazor