תשתית ראייתית להעמיד לדין את עוזרו לשעבר של נשיא המדינה על שוחד ומרמה

ijump_728x90המשטרה סיימה את חקירתם של זאב דולינסקי,
עוזרו לשעבר של נשיא המדינה ראובן ריבלין ושל ניסים כהן, ששימש כעוזרו של השר לשירותי דת, וסבורה כי התגבשה תשתית ראייתית מספקת להעמיד את השניים לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים. תיק החקירה יועבר בימים הקרובים לפרקליטות לצורך עיון והחלטה. 

 

קראו עוד בכלכליסט:

 


מדובר בחקירה שהפכה לגלויה בחודש יולי 2019 עם מעצרו של דולינסקי לחקירה באזהרה ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח”ה) בלהב 433. בינואר 2020 החקירה הסתעפה לכיוונים נוספים, ואז נחקר גם כהן. יצויין כי החקירה נערכה בסיוע הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור ובליווי פרקליטות מיסוי וכלכלה.

 

במוקד החקירה חשד כי דולינסקי ניצל את תפקידו ומעמדו על מנת להיטיב עמו ועם מקורביו תוך ביצוע עבירות מתחום טוהר המידות והשחיתות הציבורית.  


זאב דולינסקי צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של זאב דולינסקי

 

דולינסקי (56) מירושלים, הוא איש ליכוד ותיק, שליווה את ריבלין כשני עשורים כיועץ פוליטי ואיש אמון עוד מזמן היותו ח”כ ויו”ר הכנסת. כאשר ריבלין מונה לנשיא המדינה הוא הביא עמו כמה מאנשיו הקרובים ביותר שהולכים עמו כברת דרך ארוכה ומהווים את הכוורת המצומצמת שלו – ודולינסקי ביניהם. הוא מונה ביולי 2014 כיועץ אישי לנשיא במשרת אמון לפי חוזה מיוחד בבית הנשיא, ונחשב לאחד הגורמים המקורבים לריבלין.

 

ייעוץ לחברה ישראלית המשווקת תרופות באפריקה

 

החשדות שבגינן נחקר דולינסקי עם מעצרו הראשון ביולי 2019 נגעו לעבודת ייעוץ שהוא ביצע עבור חברה ישראלית המשווקת תרופות באפריקה, ונוגעת לרווחים שהוא גרף ממנה.

 

המשטרה חושדת כי דולינסקי ניצל את מעמדו, תוארו וקשריו כדי לסייע לחברה שפיתחה תרופה נגד מחלת הצהבת, לשווק ולמכור אותה בכמה ממדינות אפריקה. תמורת הצלחתו בפתיחת הדלתות לאותה חברה קיבל דולינסקי שכר, שהמשטרה ראתה בו טובת הנאה. דולינסקי מנגד טען בחקירתו כי לא עבר שום עבירה, פעל כחוק וכי דיווח על כל ההכנסות שקיבל לרשויות המס.

 

לאחר פתיחת החקירה נגדו הושעה דולינסקי מעבודתו בבית הנשיא. ההחלטה התבססה על חוות דעת מהיועץ המשפטי לממשלה שלפיה “מחומר הראיות שנאסף עולה כי יש נגד דולינסקי חשדות משמעותיים לביצוע עבירות של לקיחת שוחד, הפרת אמונים, שיבוש הליכי משפט ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון בהיקף משמעותי” – עבירות שיש עמן קלון. עוד נכתב בחוות הדעת כי “החשד הוא שעבירות אלה נעשו במסגרת עבודתו הציבורית, תוך ניצול הקשרים הנובעים ממעמדו ומתפקידו”

 

בחודש דצמבר 2019 נחשף בכלכליסט כי המשטרה הקפיאה לדולינסקי
עם פתיחת החקירה נגדו חסכונות כספיים ונדל”ן בשווי כולל של מיליוני שקלים. בין היתר, תפסה המשטרה את הזכויות בדירה שרשומה על שמו של דולינסקי במעלה אדומים וזכויות בדירה נוספת שרשומה על שם אשתו בטי בירושלים. עוד תפסה המשטרה פוליסות ביטוח מנהלים, קרן פנסיה, קרן השתלמות וקופת גמל של דולינסקי בהיקף כולל של כמיליון שקל.

 


בינואר 2020 דולינסקי נעצר שוב לחקירה יחד עם אנשים נוספים,
בחשד שעשה שימוש בתפקידו, בתוארו ובמעמדו הציבורי על מנת לקדם את הטיפול בבקשות שונות שהופנו אליו במסגרת עבודתו ובתמורה לקבלת טובות הנאה שונות, במספר רב של מקרים ולאורך תקופה ארוכה. בין היתר, נחקר החשד כי דולינסקי קיבל שוחד בתמורה לקידום וזירוז הטיפול בבקשות חנינה של אסירים אשר הועברו לו על ידי קבלן קולות של הליכוד במגזר הערבי, בדר סרחאן. המשטרה הדגישה לכל אורך הדרך כי הנשיא ריבלין אינו חשוד בדבר. 

 

החומרים שנאספו באותה חקירה העלו חשדות נוספים והסתעפויות נוספות, אשר הביאו גםלמעצרו לחקירה של נסים כהן, עוזרו לשעבר של השר לשרותי דת יצחק וקנין.
כהן נחשד כי ניצל את מעמדו על מנת לקדם את ענייניהם של אחרים בתמורה לטובות הנאה שקיבל, בין השאר בכל הנוגע להסמכות של אנשי רפואה ולמינויים במערכת הבריאות. במהלך החקירה אמר נציג המשטרה בבית המשפט כי המסמכים שתפסה המשטרה במסגרת החקירה “נוגעים לנשמת אפה של מערכת הבריאות בישראל”.

 

עו”ד ששי גז, המייצג את דולינסקי, מסר בתגובה: “מרשי הוא אדם עתיר זכויות, בן 55, שתרם רבות לציבור. חומר החקירה בעניינו הועבר לפרקליטות ואני סמוך ובטוח שלאחר עיון מעמיק בחומרים, התיק ייסגר מחוסר אשמה ואם לא, אז הוא ודאי ייסגר לאחר השימוע”.קישור לכתבת המקור

Travazor

About The Author

סיפורים קשורים

Travazor