רשויות מקומיות לא הקימו תאגידי מים, וישלמו למקורות 50 מיליון שקל

ijump_728x90


שורת רשויות מקומיות שהיו אמורות להקים תאגידי מים ולא עשו זאת, ישלמו לחברת מקורות כ-50 מיליון שקל “דמי קרן שיקום”, כך קבע בשבוע שעבר בית המשפט המחוזי מרכז. מטרת הכספים היא שיקום, חידוש ופיתוח תשתיות המים והביוב בישראל.

 

 

קראו עוד בכלכליסט:

 

בין הרשויות שחויבו בתשלום: עיריית אור עקיבא תשלם 11.3 מיליון שקל; גבעת שמואל תשלם 3.6 מיליון שקל, באר יעקב – כ-6 מיליון שקל, שדרות – כ-19.8 מיליון שקל, קציר – כ-2 מיליון שקל, וג’סר א זרקא – כ-8 מיליון שקל.

 

דמי קרן שיקום הם סכומים שבהם מחויבות רשויות מקומיות שטרם הקימו תאגיד מים או טרם הצטרפו לתאגיד כזה, בניגוד להוראות חוק תאגידי מים וביוב. על פי כללי המים שהתקינה רשות המים, מקורות גובה את דמי קרן השיקום מרשויות אלה במסגרת חשבונות המים השוטפים, ומחזיקה אותם בנאמנות בקופתה עד להקמת תאגיד המים, שאז היא מעבירה לתאגיד את הסכומים שהצטברו.

 

 


אלי כהן, מנכ”ל מקורות צילום: אוראל כהן

 

 

תביעת מקורות הוגשה עוד בשנת 2012. התביעה הוגשה במקור כנגד 15 רשויות מקומיות, אך במשך השנים הגיעו תשע מהן להסכמי פשרה ונמחקו מהתביעה. בין הרשויות שנמחקו: גדרה, מיתר, סביון, עומר, רחובות, קרית מלאכי, להבים, בני עי”ש וקרית יערים.

 

בשנת 2018 החליט בית המשפט המחוזי בהחלטת ביניים לקבל את טענת הרשויות, לפיה תעריף דמי קרן השיקום נקבע על ידי רשות המים בדרך שרירותית וכי התעריפים שנקבעו לשנים 2012-2010 הם מופרזים ובלתי סבירים. אולם, ערעור שהגישה מקורות לבית המשפט העליון התקבל, ונקבע כי התעריפים שנקבעו בתקנות הם סבירים וחוקיים.

 

הרשויות: לקזז את ההשקעות שלנו מהחוב

 

הרשויות המקומיות טענו מצידן כי השקיעו כספים בשיקום, חידוש ופיתוח מערכות מים וביוב בסכום העולה על חובן בגין דמי קרן שיקום, וכי יש לקזז כספים אלו מהחוב עד לאיפוסו. מקורות כלל לא ניסתה לחלוק על טענות אלה, אך טענה כי אין בהן כל הגנה מפני התביעה.

 


בית המשפט קיבל את עמדת מקורות: “עצם ביצוע השקעותיהן של הנתבעות וסכומיהן אינם מוכחשים אלא שלנתבעות אין זכות קיזוז, זאת מאחר שתנאי ההדדיות הנדרש לצורך קיזוז אינו מתקיים – למקורות לא קיים חוב כלפי הנתבעות. ולעומת זאת לנתבעות קיים חוב של דמי קרן השיקום כלפי מקורות. לפיכך אין עומדת טענת הגנה לנתבעות, ועליהן לשלם את חובן למקורות”, לשון פסק דינו של השופט יחזקאל קינר.

 

גם טענתן של כמה מן הרשויות, לפיה הן לא הצליחו, על אף מאמציהן, להצטרף לתאגיד מים, נדחתה. בית המשפט פסק, כי מאמצי התאגדות אינם מהווים שיקול המתיר לנתבעות להימנע מלציית להוראות החוק.

 

חברת מקורות יוצגה בידי עו”ד יצחק יערי ממשרד חן, יערי, רוזן-עוזר ושות’. אור עקיבא יוצגה בידי עו”ד אריאל ארונוביץ; גבעת שמואל בידי עו”ד ערן פייביש; באר יעקב בידי עו”ד ליאת שני-דיחובסקי; שדרות בידי עו”ד בנימין סעדון וקציר בידי עו”ד עופר רזניק.קישור לכתבת המקור

Travazor

About The Author

סיפורים קשורים

Travazor