“חשד סביר לביצוע עבירות של סחיטה באיומים והשפעה על הליך שיפוטי”

ijump_728x90


בשנת 2016, בסמוך לכתב האישום החמור על הונאה משקיעים בהיקף של מאות מיליוני שקלים שהגישה הפרקליטות נגד אמיר ברמלי לבית המשפט המחוזי בת”א, זומן לפגישה עסקית עו”ד וואליד כבוב, בנו של סגן נשיא בית המשפט המחוזי בת”א חאלד כבוב שמונה לנהל את התיק נגד ברמלי. על הפרק עמד ניסיון לעניין את כבוב, ואנשים נוספים, בעסקת נדל”ן.

 

במהלך אותה פגישה, כך לפי מקורב לחקירה, הבין בנו של השופט שמי שקשור באותה עסקה, וככל הנראה גם נכח בה פיזית, היה ברמלי עצמו. וואליד כבוב, עורך דין פלילי בעצמו, נטש מיד את הפגישה.

 

למעלה משלוש שנים חלפו. בחודש אוקטובר 2020, לאחר משפט ארוך שהתנהל, הרשיע השופט כבוב את ברמלי בשורה של עבירות גניבה ומרמה משקיעים.
“הונאה, אחיזת עיניים וגניבת דעת”, קבע כבוב בהכרעת הדין שממנה עולה כי ברמלי, הבעלים והמנהל של קרן קלע ורוביקון שקרסו וצברו חובות של כ־300 מיליון שקל, חמס את כספם של משקיעים לא מנוסים, ועשה בהם שימוש כדי לפתח את עסקיו האישיים. מסעדות, נדל”ן ועוד.


מימין אמיר ברמלי והשופט חאלד כבוב צילום: אוראל כהן, שאול גולן

 

מספר שבועות לאחר מכן, קיבל בנו של השופט מכתב אנונימי. במכתב זה ובנוספים שבאו בעקבותיו תוארה מערכת יחסים עסקית במשך שלוש שנים בינו לבין ברמלי, ונטען בין היתר שהיו בין השניים העברות כספים ומגעים לעסקת נדל”ן משותפת. במכתב קיבל כבוב הבן איום שהקשר ייחשף, ולאביו צפוי נזק גדול. ובשפה קצת פחות מרומזת: תדאג שאביך יפסול את עצמו, אחרת יהיה בלאגן.

 

לבנו של השופט לא היה ספק מי עומד מאחורי המכתבים. הוא הגיש תלונה במפלג הונאה ת”א של המשטרה שבה הדגיש שמעולם לא היה קשר עסקי בינו לברמלי. המשטרה פתחה בחקירה. ברמלי כבר היה עצור באותה עת עד תום ההליכים, בגלל חקירה נוספת שנפתחה נגדו על הונאת משקיעים. חקירה שבמסגרתה תפסו חוקרי רשות ני”ע בביתו ראיות לכאורה לכך שתכנן להימלט מישראל ביאכטה.

 

לאור רגישות הפרשה, מיהרו בהונאה ת”א לבקשת צו איסור פרסום. “עו”ד וואליד כבוב קיבל מכתבים אנונימיים אשר מתוכנם עולה ניסיון סחיטה כנגד אביו – כבוד השופט חאלד כבוב”, נכתב בבקשה במעמד צד אחד שהוגשה לפני חודש בדיוק (17.12). “על פי החשד החשוד אמיר ברמלי או מי מטעמו עשו זאת בגמה לגרום לפסילת כבוד השופט בתיק שבו הוא דן”, נכתב בנוסף. יהב הוציאה צו גורף. “קיים חשד סביר לביצוע עבירות של סחיטה באיומים והשפעה על הליך שיפוטי”, קבעה.

 


כשבועיים לאחר מכן, בעקבות מידע שהגיע ל”כלכליסט”, פנה העיתון וביקש להסיר את הצו.
אלא שבית משפט לא מיהר. הבקשה לתגובות הצדדים נקבעה רק להיום (א’). בין לבין, נערך בפני כבוב דיון טיעונים לעונש. סנגוריו של ברמלי, עוה”ד לירן זילברמן ועמית זיו מטעם הסנגוריה הציבורית, לא הגיעו לדיון בהנחיית הסנגור המחוזי. התובעת בתיק, חנה קורין, חשפה בדיון את הפיל שבחדר: “בנך הגיש תלונה למשטרה נגד ברמלי”, אמרה.

 

“כלכליסט” פנה עוד באתו יום לבית המשפט, באמצעות עוה”ד פז מוזר ובר לאודון, לשופטת יהב בבקשה דחופה להסרת הצו הגורף שהוצא. ושוב בית המשפט לא הזדרז להחליט. באותו הערב כבר פרסם כתב חדשות 12, גיא פלג, ידיעה שבה צוטטו דבריה של קורין בדיון. רק היום, ולאחר שהפרקליטות והמשטרה הבינו שטעם בצו כבר אין, הוא הוסר. הסנגוריה הציבורית הגישה במקביל בקשה לדחיית דיון הטיעונים לעונש שנקבע לברמלי לפני כבוב ביום רביעי. הפרקליטות צפויה להתנגד.

 

עוה”ד גיא עין צבי ומיכל עורקבי שמייצגים את אמיר ברמלי מטעם הסניגוריה הציבורית: “אמיר מכחיש בתוקף שסחט או ביצע כל עבירה אחרת כלפי עו”ד כבוב. לטענת אמיר הוא קיים קשר עסקי ממושך עם עו”ד כבוב. בקשר עסקי זה השתתפו מעורבים נוספים, שזהותם ידועה למשטרה. בנסיבות הגשת התלונה ע”י עו”ד כבוב, בשילוב נסיבות נוספות, אמיר סבור שיש להעביר את שמיעת המשך התיק הפלילי כנגדו בפני מותב אחר”.

 

מעו”ד וואליד כבוב לא נמסרה תגובה. 

 

 קישור לכתבת המקור

Travazor

About The Author

סיפורים קשורים

Travazor