נתן אשל, יוסי כהן, בועז בן צור והתרגיל הכפול של החוקר הפרטי

ijump_728x90


התפתחות מסעירה באחת הבוררויות העסקיות המסקרנות שמתנהלת מזה 11 שנים תחת מעטה כבד של סודיות, ובמרכזה סכסוך על מאות מיליוני דולרים בין דן גרטלר, היהלומן ואיש העסקים הפועל בקונגו בתחום כריית היהלומים, לבין האחים משה ומנדי גרטנר, הפועלים בתחום הנדל”ן.

 

הבורר עד היום בסכסוך, נשיא בית המשפט המחוזי בת”א בדימוס אורי גורן, התפטר בראשית החודש, רגע לפני מתן פסק דין. הסיבה להתפטרות הדרמטית, שהיא מאוד לא מקובלת אחרי שנים של ישיבה בראש הבוררות, היא שלגורן נודע שהאחים גרטנר שכרו את החוקר הפרטי צביקה נוה על מנת להתחקות אחריו קשריו לכאורה עם עו”ד בועז בן צור – שמייצג את היהלומן גרטלר בנושאים אחרים.

 

קראו עוד בכלכליסט:

 

מדוע נשכר החוקר הפרטי? מי הרוויח מהתפוצצות הפרשה ומההתפטרות של גורן? וכיצד קשורה לכך הכוורת של ראש הממשלה בנימין נתניהו? כאן הפרשה מסתבכת, ויש לבחון את השמות שמעורבים בה.


אורי גורן צילום: יוטיוב / נבו הוצאה לאור

 


 

עו”ד בן צור, הוא סניגורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו באישומים הפליליים נגדו. הוא גם מייצג את דן גרטלר בנושאים אחרים (אך לא בבוררות), ביניהם למשל הניסיון לבטל את הסנקציות הפליליות שהטיל הממשל האמריקאי על גרטלר בגין טענות לשחיתות והפרת זכויות אדם באפריקה.

 

בן צור גם מייצג את אפי נוה, ראש לשכת עורכי הדין לשעבר בהליכים הפלילים נגדו. החוקר הפרטי צביקה נוה, שנשכר לעקוב אחר השופט גורן, הוא אחיו של אפי נוה.

 

האחים משה ומנדי גרטנר, כך עולה מתצהיר שהגישו לבית המשפט, ביקשו מנוה לחקור את הקשר לכאורה בין גורן לעו”ד בן צור. בתמורה הם שילמו לו 50 אלף דולר. אלא שנוה, כך עולה מהבקשה, הפך ל”סוכן כפול” ושיתף את דן גרטלר במידע. בתצהיר שעליו חתום נוה, שהוגש לשופט גורן מטעמו של גרטלר, הוא חשף את המהלכים של האחים גרטנר מאחורי הקלעים ואת הפנייה אליו לחקור את קשריו של גורן. כאשר נודע הדבר לגורן הוא החליט להתפטר.

 


דן גרטלר צילום: אוראל כהן

 


 

כיצד בכלל עלה החשד לכאורה ונולד בעקבותיו הרעיון לחקור את הקשרים בין השופט בדימוס גורן לעו”ד בן צור? מהבקשה שהגישו האחים גרטנר לבית המשפט עולה כי באוגוסט 2019 פגש אחד האחים, משה גרטנר, את מקורבו של ראש הממשלה נתן אשל, ששימש בעבר כראש הסגל של נתניהו. חלק מהשיחות בן השניים נגעו לעו”ד יעקב וינרוט ז”ל, שייצג בעבר הן גרטלר והן את האחים גרטנר במסגרת הסכמים שונים ביניהם שעומדים בלב הבוררות, שבמרכזה תביעות הדדיות בסכומי עתק (1.65 מיליארד דולר תביעתם של האחים גרטנר נגד גרטלר, ו-235 מיליון דולר תביעותו של דן גרטלר נגד האחים גרטנר).

 

אשל, כך מפרט משה גרטנר בבקשה, הציע לו לשוחח בעניין עם לא אחר מאשר עו”ד יוסי כהן, עורך הדין של בני משפחת נתניהו. “עו”ד כהן סיפר למשה כי בעבר ניהל בוררות בפני השופט גורן, כשאת הצד השני ייצג עו”ד בן צור. בוררות זו בוטלה לדבריו לאחר שהועלו טענות לקשרים בין הבורר לבין עו”ד בן צור”.

 

לטענת האחים בתצהירם, התברר להם רק בדיעבד כי טענה זאת לא נכונה, וכי גורן התפטר מאותה בוררות על רקע טענות אחרות לגמרי. “עו”ד יוסי כהן”, נכתב בבקשה, “הציע למשה גרטנר להתקשר עם החוקר הפרטי צביקה נוה, שעבד רבות עם עו”ד כהן לטענתו, וזאת על מנת לבדוק את העובדות. עו”ד כהן אף יצר קשר בין משה גרטנר לבין צביקה נוה (…) המידע שהגיע הוא מטבע הדברים טענות רגישות אשר חייבו עריכת בירור מוקדם על מנת לוודא אם יש בהם ממש”.  


מימין נתן אשל, עו”ד יוסי כהן ועו”ד בועז בן צור צילום: אוראל כהן, עמית שאבי , יריב כץ

 

לטענת האחים גרטנר הם נפלו למלכודת. “באותו שלב האחים לא ידעו ולא שיערו לעצמם כי החוקר הפרטי המורשה שהוצע להם על ידי עו”ד יוסי כהן משתף למעשה פעולה עם גרטלר, יריבם בבוררות, על מנת לנסות לסכל את מתן פסק הבורר על ידי השופט בדימוס גורן לאחר 11 שנות בוררות. בדיעבד התברר כי נוה פעל מאחורי גבו של משה גרטנר עבור דן גרטלר, והעביר לו מידע סודי רגיש ופרטי שנמסר לו מכוח האמון שניתן בו בניגוד לדין”.

 

לפני כחודש ימים, לאחר שנחשף לנושא, פנה דן גרטלר לבורר גורן. לבקשה צורף תצהיר של החוקר הפרטי נווה אשר האחים גרטנר שכרו. תכלית ההודעה שהגיש גרטלר, נטען, היתה לגרום להתפטרות של הבורר כדי להמשיך ולמשוך את ניהול ההליכים. לטענת האחים גרטנר בתצהיר של נווה היה: “פירוט מגמתי ומוטעה של המידע שמסר משה לחוקר הפרטי נווה”.

 


כאמור, השופט בדימוס גורן החליט להתפטר לאחר שנחשף לדברים. זאת לאחר שהודיע לצדדים כי הוא “חש משוא פנים ולא יכול לדון בבוררות באופן אובייקטיבי, ולכן אינו יכול להמשיך בתפקידו כבורר”. גורן התפטר במקביל גם מתפקיד נוסף כבורר ביו יורשיו של עו”ד וינרוט לבין האחים גרטנר.

 

על אף שהאחים גרטנר טוענים כי הם יפגעו מהחלטת הבורר להתפטר, לטענתם שלא לצורך כי הם מביעים בו אמון מלא, הם הציעו חלופות. השניים מבקשים כי הבורר המחליף יהיה אחד מהשופטים בדימוס: צבי זילברטל, יצחק ענבר או ספי אלון.קישור לכתבת המקור

Travazor

About The Author

סיפורים קשורים

Travazor