רשת נעליים ששכרה חנות פטורה מתשלום שכירות בימי סגר

ijump_728x90


פסיקת קורונה: בית משפט השלום בחדרה קובע בפסק דין יוצא דופן כי רשת נעליים ששוכרת חנות ממשכירת החנות פטורה מתשלום שכר דירה עבור כל ימי הסגר שחלו באפריל שמנעו את פתיחת החנות. מדובר בפסק דין המהווה מכה למשכירים של נכסים ותקווה לשוכרים רבים, שטוענים כי בית העסק שאותו הם מפעילים במושכר לא עבד בשל ימי הסגר ולפיכך אין לחייבם בדמי שכירות.

 

קראו עוד בכלכליסט:

במקרה זה, השופטת יפעת אונגר ביטון, קבעה כי אין להיעתר לתביעה שהגישה משכירת הנכס לפינוי רשת נעלי סקופ מחנות שאותה שכרה בחיפה מבעלת הנכס בשל אי תשלום דמי השכירות לחודש אפריל 2020, בתקופת הסגר. רשת נעלי סקופ נמצאת בבעלות אנשי העסקים פרדי ורוני איינסאז. הרשת מתמחה בעיצוב נעליים, תיקים ואביזרי אופנה לכל המשפחה. כיום הרשת מונה 70 סניפים ומעסיקה יותר מ-600 עובדים.

 

החלטת בית המשפט ניתנה בהמשך לתביעת פינוי שהגישה בעלת הנכס, חברת אוהב ציון, ביוני האחרון. התובעת טענה באמצעות עוה”ד אליהו עמר ואבי שניידר כי רשת הנעליים עשתה דין לעצמה ושלחה הוראת ביטול לשיק לגבי חודש אפריל ולכן מדובר בהפרה של ההסכם. עוד טענה, כי הרשת נהגה בחוסר תום לב. מנגד, טענה רשת סקופ בבית משפט על ידי עורכות הדין רונית סיטון זלקינד ועו”ד קשת לבל, כי “אנחנו לא נמצאים בעולם רגיל. אנחנו יושבים ועומדים כאן עם מסכות ומתבשלים בתוכם. הקורונה שינתה את החיים של כולנו. הרשת שיפצה את החנות ב-500 אלף שקל. לא מדובר בהפרה”.

 


סניף נעלי סקופ בחיפה צילום: בן פרידמן

 

 

בפסק הדין קבעה היום השופטת כי בחודש אפריל 2020 פנתה הרשת הנתבעת לבעלת החנות והודיעה כי לא תוכל לשלם את דמי השכירות בעבור חודש אפריל בשל משבר הקורונה ובשל הנחיות הממשלה שגובו בחקיקה, אשר אסרו את פתיחת העסק שמנהלת הרשת במושכר. עם מתן ההודעה, בוטל השיק שנמסר עבור דמי השכירות עבור חודש אפריל 2020. מנגד, טענה המשכירה כי היא רואה בכך הפרה יסודית של הסכם השכירות. לאחר שהוגשה התביעה קיבלה הרשת ייצוג משפטי ובעקבותיו נשלח שיק עבור התשלום לחודש אפריל, תחת מחאה.

 

השופטת קבעה כי משעה שהפעלת חנות הנעליים במושכר הוגבלה מכוח החוק בשל הנחיות הממשלה והייתה סגורה במרבית חודש אפריל, “אני מוצאת כי יש להתייחס לכך כאל הגבלת הגישה אל בית העסק במושכר ואל המושכר עצמו. התוצאה היא שבכל ימי הסגר על פי דין שחלו בחודש אפריל 2020, ובכל הימים שבהם חלו ההוראות וההנחיות המונעות פתיחת חנויות נעליים ברחבי הארץ, פטורה הרשת מתשלום דמי שכר דירה בעבור המושכר”.

 

יחד עם זאת, קבעה השופטת, כי “בהחלט יש מקום לשקול כל מקרה לגופו ולנסיבותיו. במקרה שלפני אין להתעלם מן העובדה כי מדובר בהסכם לטווח ארוך, מההשקעות שבוצעו במושכר, ובפרק הזמן שבו שכרה הרשת את המושכר מהתובעת לפני אפריל 2020 ללא הפרות נטענות… סופם של דברים – אני קובעת כי התביעה לפינוי הרשת בשל אי תשלום דמי השכירות לחודש אפריל 2020 להידחות אלא אם הרשת לא תעביר דמי שכירות שיש לשלם בעבור אותו חודש, ככל ויש לשלם”.

 

 


עו”ד רונית סיטון צילום: יחצ

 

רוני איינסאז, מנכ”ל ומבעלי רשת SCOOP מסר בתגובה: “זוהי החלטה חסרת תקדים ובשורה משמחת עבור כל הסוחרים ושוכרי החנויות. היום הצדק נעשה ע”י החלטת בית המשפט בנושא תשלום שכירות בימי הקורונה בזמן שהחנויות היו סגורות. זהו כישלון של מדינת ישראל שלא נתנה דעתה בנושא תשלומי שכירות לבעלי חנויות בימי הקורונה. כך היה נחסך ממני ומעוד הרבה סוחרים תביעות מסוג זה. המדינה לא קבעה מפורשות כיצד ראוי לנהוג מבחינת תשלום דמי שכירות בימי הקורונה.

 


לדברי עו”ד רונית סיטון זלקינד: “במסגרת פסיקתו של בית המשפט נלקחו בחשבון שיקולי המקרה לגופו ונסיבותיו. החלטתו נשענה בין היתר על העובדה שמדובר בהסכם שכירות ארוך טווח, בהשקעות שבוצעו במושכר ע”י השוכר. בהיעדר הפרות קודמות כאשר דובר על אי תשלום שכ”ד בגין חודש בודד אחד במהלך הסגר הראשון. במקרה הנדון סקופ נהגה בתום לב לאורך כל הדרך ושילמה את דמי השכירות לפני ואחרי חודש אפריל”.

 

את הרשת ייצג משרד עו”ד מ.פירון.קישור לכתבת המקור

Travazor

About The Author

סיפורים קשורים

Travazor