אם רה”מ לא יעמוד בהסדר, תתערבו

ijump_728x90


היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מזהיר הערב (יום ג’) כי אם ראש הממשלה בנימין נתניהו יתבצר בעמדתו ולא יפעל בהתאם להסדר ניגוד העניינים – הוא יבקש מבית המשפט העליון לקבוע עמדה מחייבת והוא עשוי לבקש הוצאת צווים על-תנאי נגדו.

 

 

קראו עוד בכלכליסט:


 

דברי מנדלבליט נכללים בהודעה משלימה שהגיש לבג”ץ במענה לעתירות הנוגעות להסדר ניגוד העניינים של ראש הממשלה בעניינים הנוגעים למערכת אכיפת החוק. היועץ המשפטי לממשלה עמד על כך שבהתאם לפסיקת בית המשפט העליון, תוגדר חוות דעתו המשפטית, לרבות בנושא ניגודי עניינים, כמחייבת, כל עוד לא פסק בית משפט אחרת.

 

בתגובה שהגיש היועמ”ש בשבוע שעבר נאמר כי לנוכח ההתפתחויות מאז הגשת העתירות, ובראשן העברת חוות דעת סופית למניעת ניגוד עניינים לראש הממשלה ופרסומה, הפכו העתירות לבלתי אקטואליות במתכונת שבה הוגשו, ודינם של מרבית הסעדים המבוקשים בהן להימחק.

 

 


מימין: ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט צילומים: יואב דודקביץ, יאיר שגיא

 

“בעקבות תגובת רה”מ לעתירות, שבה נאמר כי הוא מסתייג ממעמדה המחייב של חוות הדעת בכלל, ומחלק מהוראותיה בפרט, ביקש היועץ המשפטי להגיש הודעה משלימה, שהוגשה הערב בהתאם להחלטת בית המשפט”, נכתב.

 

“היועמ”ש ביקש לקבוע כי חוות דעתו בעניין מניעת ניגוד עניינים מחייבת את כל זרועותיה של הרשות המבצעת ומשקפת מבחינתן את החוק הקיים, בדומה לחוות דעתו המשפטית בסוגיות אחרות, והיא אינה בגדר המלצה בלבד”, נאמר עוד.

 

היועמ”ש הוסיף: “תחולת המגבלות הנגזרות מחוות דעתו של היועמ”ש ביחס לניגוד עניינים אינה תלויה ברצונו הטוב של בעל התפקיד, מטעמי נראות או טעמים וולונטריים אחרים, אלא מתחייבת מכוח פרשנותו של הדין על-ידי היועמ”ש”.

 

עוד כתב מנדלבליט כי אם ראש הממשלה יעמוד על כך שהוא אינו מתכוון לפעול לפי הסדר זה, על פרטיו, “דומה כי אין מנוס מהמשך בירור העתירות, לרבות הוצאת צווים על-תנאי בהקשר זה”.

 

בשבוע שעבר העביר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לראש הממשלה בנימין נתניהו את הסדר ניגוד העניינים. ההסדר נועד למנוע מנתניהו שימוש בכוחו כדי להשיג יתרונות במשפט שבו הוא מואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. הדבר מתיר למנדלבליט להגן על נתניהו בעתירות הדורשות את הוצאתו לנבצרות.

 


למרות התנגדות נתניהו לכמה מהמגבלות שיוטלו עליו, סבורים במשרד המשפטים שההסדר יקים חומה רחבה דיה בין החלטותיו שיכולות להשפיע על המשפט לבין החלטות שהוא נוהג לקבל כראש ממשלה.

 

הסדר ניגוד העניינים כולל מכתב של המשנה ליועץ, דינה זילבר, המפרט את האיסורים המוטלים על נתניהו, ואלה עוסקים בחמישה נושאים: החלטות הנוגעות למינויים במערכת אכיפת החוק (יועמ”ש, פרקליט מדינה ומפכ”ל); החלטות הנוגעות למינויים של שופטים לעליון והמחוזי ירושלים; החלטות הנוגעות לעדים או לנאשמים אחרים במשפט; עיסוק בתחום הפעילות של משרד התקשורת שיש לה השפעה על התיק הפלילי; איסור מעורבות בחקיקה בעלת השפעה על ההליך הפלילי.קישור לכתבת המקור

Travazor

About The Author

סיפורים קשורים

Travazor