הותר לפרסום: אמיר קליבנוב – הבכיר ממרכנתיל דיסקונט החשוד בקבלת שוחד

ijump_728x90


בית המשפט המחוזי התיר היום (ב’) לפרסם כי הבכיר מבנק מרכנתיל דיסקונט החשוד בקבלת שוחד בפרשת השחיתות באילת הוא אמיר קליבנוב,
סמנכ”ל ומנהל החטיבה המסחרית בבנק.

 

קליבנוב נעצר בשבוע שעבר במסגרת החקירה הרחבה של היאל”כ (היחידה לפשיעה כלכלית) בלהב 433 בחשד שהשתמש לרעה בשנים האחרונות בתפקידו, על מנת להיטיב עם אנשי עסקים בתמורה לקבלת שוחד וטובות הנאה.

 

קראו עוד בכלכליסט:

 

סעיפי העבירות בהם הוא חשוד: לקיחת שוחד, קשירת קשר לעשות פשע, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, גניבה בידי מורשה. מעצרו של קליבנוב הוארך אתמול בבית משפט השלום בפעם השנייה, עד ליום שלישי. שמו היה אסור בפרסום עד להחלטת המחוזי שניתנה הבוקר.


הארכת מעצרו של אמיר קליבנוב בשבוע שעבר צילום: עמית שעל

 

שופט השלום בראשון לציון גיא אבנון קבע אתמול בהחלטתו לגבי הארכת מעצרו של קליבנוב כי “החשוד אמנם הרחיק עצמו ממתן תמורה לנותני השוחד, ומנגד קשר עצמו במישרין לקבלת טובות הנאה מסוגים שונים במהלך תקופה לא מבוטלת, ולכאורה מיותר מגורם אחד. לעת הנוכחית, מתקיימת עילה מסוג חשש לשיבוש הליכי חקירה”. בעקבות זאת קבע השופט כי קליבנוב לא ישתחרר לחלופת מעצר, כפי שביקש סנגורו עוד” נתי שמחוני.

 

במהלך הדיון בהארכת המעצר אתמול נחשף כי המשטרה הטיחה בקליבנוב במהלך חקירתו כי שיעור המימון שניתן לסמי נופי הוא בגובה 80% כאשר מדיניות הבנק הינה למימון של עד 70%.

 

כבר בדיון המעצר הקודם טענה נציגת המשטרה בתשובה לשאלות עו”ד שמחוני, כי החשד המיוחס לקליבנוב הוא קבלת “טובות הנאה, לא כסף”. החשד הוא שקליבנוב אפשר הגדלת מסגרת אשראי ומתן הלוואות בתנאים מועדפים לקבלן סמי נופי, קבלן בעל פעילות עניפה באילת, שגם שמו הותר היום לפרסום.

 

ביו השאר חשוד נופי במתן שוחד וטובות הנאה לבכירים בעיריית אילת ובחברה הכלכלית של העיריה בתמורה לקידום פרויקטים. סנגורו, עו”ד עופר בר טל, הכחיש את החשדות נגדו. גורם בכיר נוסף ששמו הותר היום לפרסום כחשוד בקבלת שוחד בפרשה הוא מנכ”ל החברה הכלכלית באילת אבי כהן. גם סנגורו עו”ד ששי גז, מכחיש את החשדות נגדו.

עו”ד שמחוני אמר בדיון בהארכת מעצרו הראשון של קליבנוב כי מרשו בטוח בחפותו וסיפר כי הוא עובד שנים ארוכות בבנק ללא דופי ו”מקפיד על קלה כחמורה. עמדתו היא שלא רק שלא הקל עם אותו קבלן. הוא גם החמיר איתו”.

 

בדיון אתמול אמר עו”ד שמחוני כי מסגרות האשראי במסגרת החשבון של הקבלן סמי נופי דרשו אישור של גורמים נוספים בבנק ונמצאים ביד וועדות ההנהלה או ועדת הדירקטוריון ולכן קליבנוב לא יכול היה להשפיע עליהן. קליבנוב עצמו אמר: “המימון של השמונים אחוז אושר אישית על ידי מנכ”ל הבנק. מעבר לסמכותי”.

 

מדובר בפרשייה שנחקרה באופן סמוי מזה שנתיים, וכבר לפני חצי שנה היתה המשטרה מוכנה לבצע מעצרים, אך בשל מגפת הקורונה היא דחתה את המעבר לשלב הגלוי, מה שמכונה “פרוץ” של החקירה.

 

בסך הכל עצרה בשבוע שעבר המשטרה במסגרת הפרשה 8 חשודים ובנוסף עוד 8 גורמים עוכבו לחקירה. עוד בין העצורים והמעוכבים: עובדי עירייה ועובדי ציבור בכירים.

 


החשד הנחקר: עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, וכן עבירות על פי חוק איסור הלבנת הון ועבירות על פי פקודת מס הכנסה. לדברי המשטרה, “החשודים כל אחד על פי חלקו ותפקידו פעלו לכאורה על מנת לקדם מכרזים שבאחריות הרשות המקומית בתמורה ללקיחת טובות הנאה כסף ושווה כסף, וזאת לכאורה בניגוד לחוק ותוך פגיעה במוסדות הציבוריים ובאינטרס הציבורי”.

 

החקירה מנוהלת על ידי היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל”כ) בלהב 433 בשיתוף פקיד שומה חקירות ירושלים והדרום ברשות המסים, בסיוע הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור ובליווי פרקליטות מחוז דרום. קישור לכתבת המקור

Travazor

About The Author

סיפורים קשורים

Travazor