סנגורי נתניהו מבקשים חומרי חקירה “חיוניים להגנת רה”מ”

ijump_728x90סנגוריו של רה”מ בנימין נתניהו, עוה”ד בעז בן צור ועמית חדד, הגישו היום (א’) לבית המשפט המחוזי בירושלים, בקשה מעובה במיוחד לקבלת אינספור חומרים חדשים, אותם הם מגדירים כחיוניים להגנת ראש הממשלה.

 

 

קראו עוד בכלכליסט:

 

לאחר שבקשת סנגורי בני הזוג איריס ושאול אלוביץ’ לקבלת חומרים נחתה הבוקר בבית המשפט המחוזי, הגיעה בקשת סנגורי ראש הממשלה שמבקשים את “קלסר התרגילים” שלא נמסר להגנה, לאחר שסווג בידי הפרקליטות כ”חומר פנימי”. 

 

כמו פרקליטי האלוביצ’ים, גם הם טוענים לפרשנות רחבה של “חומרי חקירה” שחובה למסור להגנה, “על מנת שניתן יהיה לבדוק לעומק את המהלכים החריגים שהתקיימו, לרבות את תקינות ההליך לגופו”.

 


עו”ד עמית חדד צילום: אוהד צויגנברג

 

מדובר בעיקר בלחצים שהופעלו על ניר חפץ כדי להופכו לעד מדינה: “מניעת בדיקות רפואיות; מניעת שינה; מניעת מזון; שהות בתא עם אסירים ביטחוניים; איום בדבר חשיפת עניינים הנוגעים לצנעת הפרט הקשורים בעד; איום פירוק התא המשפחתי… הדלפות מגמתיות לתקשורת ביחס לעדים מסוימים, כאילו גוייסו כעדי מדינה; וכן הלאה. בחלק מן המקרים הדברים אף הגיעו לכדי התעללות ממש בעדים ובנחקרים”. והם מסכמים: “כל אלה הובילו לזיהום בוטה וקשה של החקירה”.

 

חלק נרחב מוקדש לתרגיל החקירה באמצעות המקורבת א’ והאיום: “ביום יומיים הקרובים הולכת לנחות עליך פה פצצה שתזעזע את עולמך… התא המשפחתי שלך נמצא כרגע בסכנה בעקבות אותה פצצה…”.

 

הסנגורים טוענים שחומר חקירה רב הנוגע לחפץ לא נמסר להגנה. לטענתם, חקירת חפץ “לא גבלה בהתעללות; היא עלתה כדי התעללות ממש. היא כללה הפעלת לחצים פסולים… תולדה של חקירה אלימה זו היא הסכם עד המדינה”. והסנגורים מבקשים את החומרים כהכנה לבקשת לפסול את עדותו של חפץ בגלל דרכי חילוצה – לאחר וכתוצאה מ”התעללות”.

 

גם שלמה פילבר
(מנכ”ל משרד התקשורת לשעבר), שכונה ‘אלביס’ בווטסאפים של החוקרים, עבר מסכת לחצים. לא בעוצמה של חפץ, אבל שכנוע כבד שהוא “לא צריך ‘לשכב על הגדר’ עבור אף אחד”. גם לגביו מתבקשים חומרים שקשורים בהפיכתו לעד מדינה.

 


נאום ראש הממשלה נתניהו בפתח משפטו צילום: אלי מנדלבאום

 

הטיעון בעניינו של אילן ישועה
הוא שאפילו המדינה אינה מאמינה לסיפור השוחד בתיק 4000, אחרת לא ברור מדוע מנכ”ל וואללה שהיה שחקן מרכזי בפרשה אפילו לא נחקר כחשוד. ישועה פנה בזמנו לעו”ד רלי לשם ממשרד ‘מיתר’ לקבלת חוות דעת על אופי פעילותו. ישועה בחקירתו העיד על הייעוץ שקיבל: “זכותו של מו”ל (אלוביץ’) לדרוש איזה קו מערכתי שהוא רוצה. כולל אמר לי במפורש שזכותו לא להרגיז את רוה”מ…”.

 

הסנגורים, על הדרך, משווים בין היחס שקיבל חפץ ליחס לו זכה ישועה. “בעוד שחפץ הורעב…”, נכתב, מובא תמליל שיחה שבה מציע החוקר לישועה: “רוצה פסטה או סלט? יש סלט פטריות מוקפצות, סלט שף ניסואז, סלט קינואה וגבינת עזים”. (ישועה בחר לבסוף בפסטה).

 


עו”ד בעז בן צור צילום: אוראל כהן

 

בנוסף, מבקשים סנגורי נתניהו תכתובות בין משרד המשפטים, משרד התקשורת ומשרד מבקר המדינה בעניין דוח המבקר בחודש יולי 2017 בנושא “היבטים בפעולות משרד התקשורת לאסדרת מגזר התקשורת הנייחת”. הסנגורים מדגישים, למעשה מקדימים טענת הגנה מהותית שתעלה במשפט – לא היה לנתניהו כל ניגודי עניינים מול אלוביץ’ שבכוחם היה לבטל החלטות שהתקבלו במשרד התקשורת בענייני בזק טרם הסדר ניגוד העניינים שנקבע לגבי נתניהו.

 

לסיכום הסנגורים מבקשים: מסמכים שסווגו “כפנימי לא יימסר”, מסמכים שסווגו כבלתי רלבנטיים, קלסרי בית משפט, קלסרי תרגילי חקירה, תכתובות בין משרדיות, תכתובות עם באי כוחו של ישועה – עוה”ד לשם ואייל רוזובסקי, מיילים ווטסאפים בין חוקרים לנחקרים ועוד ועוד.

 

בכך הם פותחים חזית רחבה של התדיינויות על החומרים ומאתגרים את בית המשפט לקבל החלטות. אם ייעתר לסנגורים – יתבקשו דחיות לעיון בחומרים החדשים שיתדלקו בקשות מקדמיות נוספות כפסילת עדי מדינה הגנה מן הצדק ועוד.

 

אם בית המשפט יסרב לסנגורים – סביר שיזמין על עצמו מתקפות והכפשות חדשות מצד הנאשם ואנשיו. שתי האפשרויות מבשרות צונאמי חדש שמאיים על פתיחת המשפט המתוכננת לינואר הקרוב.קישור לכתבת המקור

Travazor

About The Author

סיפורים קשורים

Travazor