קורס ההכנה של לשכת עורכי הדין שנמכר לפני שבועיים מתמזג עם החברה המתחרה

ijump_728x90


פחות משבועיים לאחר שלשכת עורכי הדין מכרה את כל זכויותיה במיזם “המתמחה” (קורס ההכנה לבחינות ההסמכה של הלשכה), נחשפת זהות המשקיע הסמוי שעומד מאחורי העסקה: חברת נבו הוצאה לאור, בבעלות אלי נבו, שהיא למעשה היריבה העסקית העיקרית של החברה הכלכלית של הלשכה.

 

 

קראו עוד בכלכליסט:

 

העובדה שנבו מעורבת בעסקה נחשפה לאחר שרשות ההגבלים העסקיים מסרה אתמול החלטה לאשר את מיזוג החברות ואישרה הן את מכירת החלק של הלשכה במתמחה לרוכש חיים רווה (שהיה הרוכש הגלוי בעסקה) והן את המיזוג בין רווה לבין חברת נבו הוצאה לאור, מה שהיה סמוי עד כה.

 


מסמך אישור המיזוג הועבר אתמול בערב ע”י יו”ר הדירקטוריון הנוכחי של החברה הכלכלית, עו”ד ליאור שפירא, ועורר תגובות נדהמות של חלק מחברי המועצה בלשכה וגורמים נוספים שהיו מעורבים בסאגת ניהול החברה הכלכלית.

 


עו”ד אבי חימי צילום: יאיר שגיא

 

התגובות הנדהמות מבוססות על העובדה שלאורך התקופה האחרונה היו שמועות שונות שחברת נבו עומדת מאחורי הצעות רכישה אלו ואחרות, אך הדברים הוכחשו ונטען שמדובר ב”סיפורים”.

 

עו”ד שפירא היו”ר הנוכחי אמר לכלכליסט הבוקר שגם הוא הופתע: “אנחנו דיברנו עם נבו לבדוק אופציה להצטרף בדרך זו אחרת ללשכה והם אמרו שהם לא בעניין ואין להם קשר עם רווה”.

הלשכה החזיקה כאמור במתמחה באמצעות החברה הכלכלית שלה, וההחלטה למכור את האחזקות לרווה, שהיה מייסד מיזם המתמחה ושותף של החברה הכלכלית במיזם, התקבלה במסגרת התמחרות ועקב סכסוך מתמשך בין רווה לבין החברה הכלכלית. רווה התחייב לשלם תמורת חלקה של החברה הכלכלית במתמחה 5 מיליון שקל .

 

ההחלטה לאשר את העסקה התקבלה כמעט פה אחד בישיבה של המועצה הארצית לפני שבועיים. המתנגד העיקרי לעסקה היה עו”ד נידאל עוואדה שכיהן יו”ר החברה הכלכלית לפני שפירא, וטען שיש משקיע שמוכן לשלם לרווה 8 מיליון שקל והלשכה תשאר עם המתמחה. אלא שחברי המועצה טענו שהמשקיע הוא משקיע צללים, אינו רציני, וממילא הם סברו שהעסקה הזו טובה יותר.

 

בנוסף למיזם המתמחה, החברה הכלכלית שקדה רבות על פיתוח תוכנת “ברק” שאמורה היתה להנגיש מנוע חיפוש חוקים ופסקי דין לעורכי הדין. מבחינת עורכי הדין מדובר בכלי עבודה יומיומי והכרחי, וכיום עורכי הדין רוכשים מנויים לתוכנות כאלה מחברות מסחריות שונות, כשהמובילה שבהן היא נבו.

 

תוכנת הברק, שמטבע הדברים עלולה היתה להוות איום מסחרי עז על חברת נבו, מצויה עדיין בשלב פיתוח שלמעשה נתקעו בשל המחלוקות בחברה הכלכלית והשינויים התכופים בדירקטוריון. זאת בניגוד למיזם המתמחה שפעל בהצלחה מסחררת בשנים האחרונות, ולמעשה מרגע שנכנס לשוק הבחינות ללשכה הצליח בתוך תקופה קצרה להשיג נתח משמעותי.

כעת מיזם הברק עוד נותר תיאורטית בידי החברה הכלכלית אך הסיכויים שהוא יצליח להתרומם נחשבים קלושים, הן מאחר שגם מיזם זה מסובך בהליכים משפטיים והן בשל הפיצול מהמתמחה שהיה הנכס המוחשי ובעל המוניטין. בחברה הכלכלית אומרים שבעוד שנה יהיה להם מותר לפתח מיזם חדש של קורסי הכנה וכי כך יעשו.

 

עו״ד איתן ארז שכיהן 8 שנים כסגן ראש לשכה והיה גם חבר דירקטוריון החברה הכלכלית תפקיד ממנו התפטר לפני מספר חודשים אמר הבוקר לכלכליסט: “השתלטות נבו על המתמחה היא יום שחור לציבור עורכי הדין אשר לשכתם איבדה תמורת נזיד עדשים נכס אסטרטגי. במקום שציבור עורכי הדין יקבל מנועי חיפוש בזול וירוויח מקורסים למתמחים והרווח יאפשר הפחתת דמי החבר , מוקדי רווח אלה עוברים בחצי חינם לגורם פרטי מתחרה”.


מחברת נבו נמסר בתגובה: “נבו שמחה על ההזדמנות שנקרתה בדרכה להיכנס לעולם ההכנה של המתמחים לבחינות הלשכה. האיכות הגבוהה של קורסי המתמחה הידועה כבר שנים לציבור המתמחים תמשיך להינתן למתמחים עם אותם ספרים, תוכנת הסימולטור והידע הרב של עו”ד חיים רווה, בתוספת האיכויות והיכולות הידועות של נבו כגורם ידע מרכזי בשוק. יחד אנחנו מתכוונים להמשיך להשקיע בפיתוח תוכן וטכנולוגיות למידה לבחינות הלשכה ולספק למתמחים חוויית לימוד אשר תכין אותם באופן מיטבי לכל האתגרים הקיימים והצפויים בעתיד”.קישור לכתבת המקור

Travazor

About The Author

סיפורים קשורים

Travazor