אבי חימי לא גילה לחברי המועצה שלו שהוא לא מתנגד לתקנות סדר הדין האזרחי

ijump_728x90ראש לשכת עורכי הדין אבי חימי לא מתנגד לתקנות סדר הדין האזרחי, והעביר מסר ברוח זו לשר המשפטים אבי ניסנקורן – זאת בטרם חתם הבוקר (ד’) השר
על התקנות בטקס חגיגי; כך אומרים גורמים בסביבת שר המשפטים, במענה לתלונות של חברי מועצה בלשכה על כך שניסנקורן “לא סופר את הלשכה”, וחתם על התקנות חרף התנגדותה.

 מבדיקת כלכליסט עולה כי לדברי גורמים במשרד המשפטים, בטרם נערך היום טקס החתימה על התקנות, נוצר קשר בין שר המשפטים לבין ראש הלשכה חימי, והאחרון הביע הסכמה לכניסת התקנות לתוקף ולכל היותר טען שישנם עניינים נקודתיים שאינם נראים לו, אך נתן אישור עקרוני לתקנות.

 

קראו עוד בכלכליסט:


שר המשפטים אבי ניסנקורן צילום: משרד המשפטים

 העובדות הללו, שלא נחשפו אפילו בפני בכירי הלשכה, כולל חברי מועצה שנחשבים קרובים במיוחד לחימי, התבררו לאחר שמוקדם יותר היום פורסם בכלכליסט כי בכירים בלשכת עורכי הדין זועמים על כך ששר המשפטים חתם על התקנות ולא טרח להיפגש עמם קודם לכן. בין היתר פורסם כי עו”ד אילן בומבך האשים ש”שר המשפטים לא סופר את הלשכה”. בומבך אמר: “בא שר משפטים חדש, רק נכנס לתפקידו ומיד הוא חותם על התקנות, לא בודק ולא מודע לבעייתיות”.

 בלשכת השר לא אהבו את ההאשמות שמפנים כלפיהם חברי מועצה בלשכה, וגורם במשרד הסביר שראש לשכת עורכי הדין חימי העביר להם מסר שהוא לא מתנגד לתקנות, ושאין כל עמדה רשמית של הלשכה שמתנגדת להן, אלא למעשה להיפך. לכן, לא ברורה להם הביקורת נגדם על כך שהתקנות נחתמו.

 כשפנינו לחברים במועצה הארצית בלשכה וביקשנו את תגובתם לדברים קיבלנו שלל תגובות נדהמות: מסתבר שחברי המועצה בכלל לא ידעו על אור ירוק שניתן לתקנות, ולהיפך, המועצה תיכננה רק אתמול את המאבק בהן. כמה חברי מועצה אמרו לכלכליסט שהם נדהמים ומרגישים מרומים ביותר.

 אתמול אחר הצהריים התקיימה ישיבה של המועצה הארצית במסגרתה עלה הנושא לדיון. המועצה בחרה צוות מאבק ובו מספר חברים, במטרה לגבש דרכי פעולה לביטול כניסת התקנות לתוקף. בין חברי הצוות נמנים עורכי הדין אילן בומבך, משה טייב, ענת קאופמן, יצחק נטוביץ ורומי קנבל.

 לאחר ישיבת המועצה העלה עו”ד יוסי ויצמן, המשנה של חימי, פוסט בפייסבוק ובו דיווח כי “בישיבת המועצה הארצית של הלשכה אמש, הוחלט להמשיך ולהיאבק בכל הכלים נגד התקנות, לשם כך הוקם צוות שיפעל בכל הכוח בנושא”. עו”ד ויצמן הוסיף: “שוחחתי הבוקר עם ראש הלשכה עו”ד אבי חימי שבאומץ רב סירב להשתתף בחגיגות החתימה שנערכו היום, וחישבנו דרכי פעולה לצורך ביטול התקנות”. כלומר, מהדברים עולה שחימי לא שיתף אפילו את מקורבו ויצמן בעמדתו לגבי התקנות.

 גם עו”ד משה טייב, חבר המועצה ומאנשיו של חימי לא היה מודע לכך שראש הלשכה תומך בתקנות. טייב פרסם היום פוסט בו דיווח על כך שהמועצה מינתה אותו “כאחד מחברי הצוות של הלשכה כדי למנוע את כניסתן לתוקף של תקנות סד”א החדשות”. הוא כתב כי “כפי שציינתי אמש בישיבת המועצה, זה מאבק חשוב ביותר. אולי החשוב ביותר שהיה לנו מאז ומעולם. לכן יתכן שכדי למנוע את כניסתן לתוקף, נאלץ לנקוט בצעדים מרחיקי לכת. גם כאלו לא נקטה בהם מעולם”.  


עו”ד אבי חימי צילום: יאיר שגיא

 עו”ד אילן בומבך, חבר המועצה ואחר מעורכי הדין המרכזיים שעומדים בראש המאבק בתקנות החדשות אמר לכלכליסט לפני זמן קצר: “אני נדהם לשמוע שראש הלשכה תומך בתקנות. בדיון אתמול לא נאמרה אפילו מילה על כך, אלא להיפך, ראש הלשכה אמר שהוא מתכוון להילחם בתקנות והוא הקים צוות מצומצם למטרה הזו וכדי להציע לו דרכי פעולה. ראש הלשכה אמר שהוא מתכוון לדבר עם חברים בוועדת חוקה חוק ומשפט במטרה להעביר את התקנות לשם כדי לדון בהן ולעכב את תחילתן”.

 עו”ד ערן גולן, חבר המועצה אמר: “מתחילת הקדנציה יש קונצנזוס פה אחד במועצה הארצית שיש להתנגד לתקנות הסד”א. אני סמוך ובטוח שראש הלשכה שהוביל את התנגדות הלשכה בשנה האחרונה לא שינה את עמדתו, ואם היה משנה אותה הרי שהדבר היה מובא על ידו למועצה הארצית שהחליטה אתמול להקים צוות שיחליט על המשך המאבק של הלשכה בתקנות הנוכחיות”.

 עו”ד נידאל עוואדה אמר לכלכליסט: “אם זה נכון ויש הסכמה של אבי חימי לתקנות סד”א, הרי שעל אבי חימי להתפטר. הוא הוליך שולל את המועצה, הוא תיאר לנו מצב שהוא מתנגד ומבחינתו הוא עשה ככל יכולתו לבטל את התקנות. זה מה שהוא אמר, אבל אני מבין שהשר אומר היפוכו של דבר. ראש הלשכה פועל ללא סמכות מאחר שהוא לא יכול, על בסיס דעתו האישית, לבטל את דעתה של הלשכה. לא היתה הסכמה במועצה לתקנות סדר הדין האזרחי, ולדעתי זה חסר תקדים ושפל מדרגה”.

 מלשכת עורכי הדין לא נמסרה תגובה, וכך גם לא מחימי עצמו או ממנכ”ל הלשכה אורי אלפרסי.קישור לכתבת המקור

Travazor

About The Author

סיפורים קשורים

Travazor