גל הירש יועמד לדין בכפוף לשימוע על העלמת מס מהפעילות הביטחונית בגיאורגיה

ijump_728x90פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה היום (ג’) לעורכי דינו של תא”ל (במיל.) גל הריש כי נשקלת העמדתו לדין בכפוף לשימוע על עבירות מס. על פי כתבי החשדות, הירש יחד עם עודד שכנאי, מיכאל בנימיני, ויניב אדם (אביו של הזמר עומר אדם) פעלו בין השנים 2009-2007 כשותפים במתן שירות למשרד ההגנה בגיאורגיה ובמקומות אחרים במסגרת מערך חברות שבשליטתם בייעוץ בטחוני, אימון צבאי ותיווך בעסקאות למכירת ציוד צבאי. הריש היה בזמנו מועמד לתפקיד מפכ”ל המשטרה.

 

 

קראו עוד בכלכליסט:

 

על פי החשד, שכנאי והירש ניהלו במשותף את הפעילות בגיאורגיה והרוויחו ממנה יחד מעל 40 מיליון שקל. אותה פעילות הוסדרה באמצעות שורה של הסכמים שנחתמו על ידי מערך חברות מסועף בארץ ובחו”ל כאשר חלוקת הכנסות השותפות נעשתה משבונות החברות אל חשבונותיהם האישיים וחשבונות חברות זרות וישראליות שבשליטתם, בבנקים בישראל ובבנקים זרים.

 

בפרקליטות מאשימים את השניים כי מערך החברות וחשבונות הבנק המורכב והמסועף בחו”ל ובישראל נועד, בין היתר, לסייע להם להעלים את הכנסותיהם מרשויות המס. למרות שהשניים הם תושבי ישראל והתאחדו תחת חברה ישראלית “דיפנסיב שילד”, הם לא דיווחו כלל על הכנסותיהם בחברה.

 


גל הירש צילום: יריב כץ

 

לפי חשד הפרקליטות בשנת 2008 הירש לא דיווח בדו”חותיו האישיים על הכנסה אישית של כ-6.1 מיליון שקל. כחלק מהנסיון לרמות את רשות המסים הירש העביר את הכנסותיו האישיות לחשבון אישי שלו בשוויץ ולחשבון בשוויץ על שמה של חברה זרה. חשבון הבנק על שם החברה הזרה שימש את הירש לצורך החזקת הכנסותיו האישיות – למרות שלא היה לה קשר לפעילות בגיאורגיה. הירש לא דיווח בהצהרת ההון שלו על החברה הזרה לא דיווח בדו”חות השנתיים לרשות המסים על קיומה של השותפות בגיאורגיה.

 

שנה לאחר מכן, ב-2009 הירש העביר מהחשבון בשוויץ 3.3 מיליון שקל לישראל אך במקום להעביר את הסכום לחשבונו האישי העביר בשלוש פעימות לחברת גל הירש בע”מ כנגד חשבוניות וקבלה שהוצאו לחברה הזרה, למרות שלא ניתן על ידה שום שירות לחברה הישראלית.

 

בפרקליטות רוצים להעמיד לדין (בכפוף לשימוע) את הירש על השמטה מתוך דו”ח, על פי הפקודה, כל הכנסה שיש לכללה בדו”ח במזיד ובכוונה להתחמק ממס; מסירה בדו”ח על פי הפקודה אמרה או תרשומת כוזבת במזיד ובכוונה להתחמק ממס; השבת תשובה כוזבת על שאלה שנשאלה או על דרישת ידיעות שנערכה לפי הפקודה במזיד ובכוונה להתחמק ממס; שימוש במרמה, ערמה ותחבולה במזיד ובכוונה להתחמק ממס.

 


יניב אדם צילום: עמית מגל

 

 

בנוגע ליניב אדם החשד הוא כי בשנים 2009-2007 לא דיווח בדו”חותיו האישיים על הכנסה אישית בסך של כ-3.8 מיליון שקל. כחלק מפעילותו המרמתית כלפי רשויות המס, הכנסותיו האישיות של אדם הועברו לחשבונותיו האישיים בבנקים שונים בעולם, בניהם בגיאורגיה ובשוויץ וחשבון על שם חברה זרה בשוויץ, במטרה להתחמק מתשלום ממס.

 

חשבון הבנק על שם החברה הזרה שימש את אדם לצורך החזקת הכנסותיו האישיות, למרות שזו לא סיפקה כל שירות לפעילות בגיאורגיה. אדם לא דיווח בדו”חות השנתיים לרשות המיסים על קיומה של השותפות בגיאורגיה. לכן הפרקליטות שוקלת להעמידו לדין (בכפוף לשימוע) בשל  עבירות של השמטה מתוך דו”ח על פי הפקודה כל הכנסה שיש לכללה בדו”ח במזיד ובכוונה להתחמק ממס (3 עבירות); מסירה בדו”ח על פי הפקודה אמרה או תרשומת כוזבת במזיד ובכוונה להתחמק ממס (3 עבירות); שימוש במרמה, ערמה ותחבולה במזיד ובכוונה להתחמק ממס (3 עבירות).

 

החשדות נגד עודד שכנאי 

 

בנוגע לעודד שכנאי החשד הוא כי בשנים 2009-2007 לא דיווח בדו”חותיו על הכנסה אישית בסך של כ-19.5 מיליון שקל. גם הוא החזיק חשבונות בשוויץ, גיאורגיה ובאי ג’רזי במטרה להתחמק מס. שכנאי לא דיווח בהצהרת ההון שלו על החזקותיו בחברות הזרות ועל רכושו בחו”ל, וגם הוא לא דיווח בדו”חות השנתיים לרשות המסים על קיומה של השותפות בגיאורגיה.

 

החשדות נגדו הן כי עבר עבירות של השמטה מתוך דו”ח על פי הפקודה כל הכנסה שיש לכללה בדו”ח במזיד ובכוונה להתחמק ממס – (2 עבירות); מסירה בדו”ח על פי הפקודה אמרה או תרשומת כוזבת במזיד ובכוונה להתחמק ממס -(2 עבירות); השבת תשובה כוזבת על שאלה שנשאלה או על דרישת ידיעות שנערכה לפי הפקודה במזיד ובכוונה להתחמק ממס; שימוש במרמה, ערמה ותחבולה במזיד ובכוונה להתחמק ממס (3 עבירות).

 

שכנאי חשוד גם בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות בעקבות מצגים כוזבים שיצר עם עורך דינו במטרה להניח את דעתו של בנק פורטיס בגרנזי בנוגע לחשבון חברה זרה, ששימש כפלטפורמה לקבלת כספים מהפעילות הביטחונית בגיאורגיה עבור כלל השותפים. לפי אותם מצגים מקור ההכנסות לא היה קשור לפעילות ביטחונית בגיאורגיה מה שלא היה נכון. שכנאי עשה זאת לאחר שידע כי הבנק מערים קשיים על העברות כספים שמקורן בעסקאות ביטחוניות.

 

מיכאל בנימיני לא דיווח בשנים 2009-2008 על הכנסה אישית של כ-13.6 מיליון שקל. גם הוא לא העביר את ההכנסות לחשבונות שונים בעולם ולא דיווח על הפעילות בגיאורגיה לרשות המסים. הפרקליטות שוקלת להעמידו לדין (בכפוף לשימוע) בגין עבירות שימוש במרמה, ערמה ותחבולה במזיד ובכוונה להתחמק ממס (2 עבירות).

 

עורכי הדין של הירש, גיורא אדרת, נבות תל-צור וטל שפירא מסרו

כי “התקבלה היום אצל תא״ל (במיל׳) גל הירש, כ – 5 שנים לאחר פתיחת החקירה נגדו, הודעה על קיום שימוע בעניינו כתב החשדות מתייחס לעבירות מס, שנעברו כביכול על ידי הירש לפני למעלה מעשור, בשנים 2007-2008. אין בכתב החשדות זכר לעבירות השוחד בכלל ולעבירה של מתן שוחד לעובד ציבור זר בפרט – העבירות שהיוו את העילה לפתיחת החקירה ולסיכול מינויו של הירש למפכ”ל. כזכור, החקירה כנגד הירש נפתחה מיד לאחר שמונה על ידי השר לבטחון פנים למפכ”ל משטרת ישראל.

 

“הירש טען מהרגע הראשון כי מדובר בחקירה שערורייתית, בחשדות שאין להם כל בסיס, שכל מטרתה לסכל את מינויו למפכ”ל – מינוי שהיה לצנינים בעיניהם של מספר בכירים במערכת האכיפה. ואכן – החשדות לעבירות השוחד, להן לא היה כל בסיס מלכתחילה, התפוגגו ונמוגו במהלך החקירה. או אז, צצו ועלו לפתע חשדות חדשים, הפעם בתחום המס, שגם להם אין כל בסיס ונועדו אך ורק כדי להצדיק את החקירה וסיכול המינוי, לאחר שתיקי השוחד קרסו. חבל שלגורמי האכיפה לא היה את האומץ לקבל את ההחלטה הנכונה והמתבקשת – גניזת תיק החקירה כנגד הירש בכללותו.

 

“יצוין כי האמביציה של רשויות החקירה לייחס בכח לגל הירש עבירות מס, הביאה אותן לגיוס עד מדינה מפוקפק מאין כמוהו, אשר גורמי האכיפה מסרבים בתוקף לפרסם את זהותו, ולא בכדי. לטענתנו אין המדובר כלל ועיקר בעבירות פליליות בתחום המס, אלא לכל היותר, בוויכוח אזרחי לגיטימי שבבסיסו תכנון מס בעסקים בינלאומיים בחו”ל, נושא אותו ניתן וראוי לברר – כפי שהדבר נעשה במקרים מסוג זה – בהליך אזרחי. כפי שאף עולה מכתב החשדות עצמו, כל הכספים להם היה זכאי גל הירש נכנסו על ידו לישראל כנגד חשבונית מס ושולם בגינם מס מלא עוד בשנת 2009, כך שאף מטעם זה לא היה כל מקום לזמן את מר הירש לשימוע. גל הירש נחוש להילחם על צדקתו והוא ינקוט בעניין זה בכל האמצעים העומדים לרשות”.

 

התיק נחקר על ידי צוות משותף של היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח”ה) בלהב 433 במשטרת ישראל ושל פקיד שומה חקירות תל-אביב ברשות המיסים, ובסיוע הרשות לאיסור הלבנת הון.קישור לכתבת המקור

Travazor

About The Author

סיפורים קשורים

Travazor