רשת טומשין נתנה שוחד לראשי מועצות – בתמורה לזכייה במכרזים

ijump_728x90


שמואל טומשין, בעלי רשת המכללות, בתי הספר, הצהרונים והקייטנות “טומשין”, הקרויה על שמו, הוא החשוד המרכזי שנעצר בפרשת השוחד החדשה בשלטון המקומי
שעברה היום (ב’) לשלב הגלוי עם מעצרם הבוקר של 16 חשודים ועיכובם של 10 נוספים. כך התיר בית משפט השלום בראשון לציון לפרסם הערב, עם הארכת מעצרו של טומשין בתשעה ימים, עד ליום שלישי הבא. כן הוארך מעצרם של ראש המועצה המקומית ערערה, נאיף אבו עראר, וראש מועצת עביה-טבאש-חג’אג’רה, ראפע חג’אג’רה.

 

 

קראו עוד בכלכליסט:

 

מדובר בחקירה שמנהלת מזה קרוב לשנה יאח”ה שבלהב 433, שעניינה, כפי שהציגו נציגי המשטרה, רפ”ק עודד אררה ורפ”ק עודד ראם, בדיון בבית המשפט, “אי סדרים וחשד כבד לשחיתות במספר רשויות מקומיות הן בצפון הארץ, הן במרכזה והן בדרומה, המקיפות מספר נושאים בכלל ונושאי הארכת התקשרויות עם רשת החינוך הנמצאת בבעלות או בשליטת טומשין”.

 


(תצלום אילוסטרציה)

 

החשד המרכזי הוא שהמעורבים בפרשה, כל אחד לפי חלקו, פעלו לכאורה על מנת לקדם מכרזים לטובת רשת טומשין ברשויות המקומיות השונות בתמורה לטובות הנאה שוות כסף. המשטרה הציגה בפני בית המשפט חומר ראיות רב שנאסף בשלב הסמוי של החקירה, וביקשה להאריך את מעצרו של טומשין ב-12 יום – מספר רב יחסי של ימים, יותר משאר החשודים בפרשה. טומשין חשוד בעבירות של מתן שוחד כדי לקדם אינטרסים עסקיים של רשת החינוך שבבעלותו, בהלבנת הון ובעבירות מס. חקירתו של טומשין נקטעה היום כעבור זמן קצר נוכח מצבו הרפואי. הדיון בהארכת מעצרו נערך שלא בנוכחותו. סנגוריו, עורכי הדין רועי בלכר וגיא זאבי, ייצגו אותו בדיון. הוא כפר בחשדות נגדו.

 

“קידום אינטרסים כלכליים בכל דרך אפשרית”

במהלך הדיון אמרו נציגי המשטרה כי “חומר הראיות מלמד כי על מנת לקדם את מטרותיה של רשת החינוך טומשין נקטו החשודים כולם איש איש על פי חלקו בהתנהגות פסולה המקפלת בתוכה אלמנטים של שוחד בכסף ובשווה כסף ובדרכים נוספות”. לדבריהם, “נדמה כי הרשת, חלק מבעליה וחלק מעובדיה, נוקטים בכל דרך אפשרית על מנת לקדם את האינטרסים הכלכליים שלה”.

 

 


השופט גיא אבנון

 

מדובר בחקירה רחבת היקף, וניתן ללמוד על כך מדברי נציגי המשטרה בדיון הארכת המעצר של טומשין: “נוכח היקף החקירה, כל היחידה מתגייסת לטובת חקירתה”.

 

השופט גיא אבנון כתב בהחלטת הארכת מעצרו של טומשין כי “עסקינן בחקירה סמויה הנמשכת מזה תקופה ממושכת, במהלכה נאספו חומרי חקירה רבים הקושרים את החשוד, לכאורה במישרין, לביצוע העבירות המיוחסות לו בריבוי מקרים ואירועים ובצוותא עם אחרים”. בנוסף דחה השופט את הבקשה לאסור את פרסום שמו של טומשין.

 

בנוסף, מעצרו של מנכ”ל רשת טומשין, גד מלוביצקי, הוארך גם כן עד יום שלישי הבא. לדברי המשטרה בדיון, “החקירה הסמויה העלתה כי רשת טומשין העומד בראשה וחלק מעובדיה הבכירים פעלו לשחד גורמים ציבוריים שונים במועצות מקומיות שונות כל אימת שעניינה של רשת טומשין עמד להכרעה. חומר החקירה מלמד כי החשוד שבפנינו נחשף על פי החשד והיה מודע על פי החשד לכל הפחות לחלק מהמהלכים בהם נקט החשוד טומשין ואף לקח חלק בכך”. הוא יוצג בדיון בידי עורכי הדין אריאל כפרי וסתו שוורצברג.

 

בשעות אלה מובאים נבחרי ציבור ועובדי ציבור ממועצות מקומיות ויישובים שונים ברחבי הארץ להארכת מעצרם בפרשה. בין החשודים בפרשה שלושה ראשי מועצות מקומיות מהמגזר הערבי – שניים מהצפון ואחד מהנגב, ושלושה סגני ראשי מועצות, אחד מהם מיישוב מהמגזר היהודי במרכז הארץ.

 

נכון לשעה זו, הותר לפרסום שמם של חלק מהחשודים בפרשה בלקיחת שוחד בתמורה לכך שקידמו את זכייתה של רשת טומשין במכרזים או בהארכת מכרזים. כמו כן הם חשודים בעבירות מירמה, הפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס. בין השמות שעד כה הותרו לפרסום של נבחרי הציבור החשודים: ראש מועצת ערערה, נאיף אבו עראר, סגנו עלי אבו גויעד וראש מועצת עביה-טבאש-חג’אג’רה בצפון, ראפע חג’אג’רה. מעצרם הוארך בשבעה ימים, עד ליום ראשון.

 

יצויין כי כל החשודים בפרשה המוזכרים בידיעה הכחישו את החשדות שיוחסו להם.קישור לכתבת המקור

Travazor

About The Author

סיפורים קשורים

Travazor