ענקיות הטכנולוגיה מתייצבות לצד המחאה נגד רצח ג’ורג’ פלויד

ijump_728x90רצח ג’ורג’ פלויד הצליח לאחד את כל חברות הטכנולוגיה האמריקאיות: גוגל, אמזון, מיקרוסופט, אפל, נטפליקס, טוויטר, Airbnb, סטיב באלמר, מלינדה גייטס, T-Mobile, סיילספורס וחברות נוספות 
שיחררו הצהרות שתומכות במחאה הגוברת של האמריקאים נגד הרצח המזעזע בידי שוטר לפני כשבוע. שאת רשימת תגובותיהן המלאה ניתן למצוא כאן
תודות ליזם האמריקאי שרל דורסי)


 

אמזון למשל שיחררה הצהרה של מייסד החברה
והמנכ”ל ג’ף בזוס ובו כתב: “היחס הברוטאלי נגד שחורים בארצנו צריך להיפסק. אנחנו סולידריים… במאבק נגד גזענות ואי-צדק עם הקהילה השחורה”. בחברה לא הגיבו לאחר שמפגינים ניפצו את זגוגיות חנות אמזון Go שנמצאת בצמוד למטה אמזון בסיאטל. עם זאת הנהלת החברה לא לקחה סיכון וכן שינתה את מסלולי המשלוחים ואף צמצמה את פעילותם בערים בהן ההפגנות היו אלימות יותר במהלך סוף השבוע.

 


ג’ף בזוס ומארק צוקרברג צילומים: איי פי , רויטרס

 

איגוד זכויות האדם האמריקאי ה-ACLU עם זאת ניצל את ההזדמנות כדי לעקוץ את אמזון.
“ציוץ מגניב”, כתבו שם בתגובה לאמזון, “האם זאת אומרת שתתחייבו להפסיק למכור טכנולוגיית זיהוי פנים שמתגברת את היכולת של המשטרה לנהוג באלימות?”

 

גם מנכ”ל מיקרוסופט, סאטיה נאדלה, הגיב: “העובדים שלנו צריכים להבין את אלה שפוחדים ומודאגים ממה שהעתיד צופן להם. בואו נקדם שינוי בקהילות שלנו, הצטרפו אלי ולבכירי החברה”. גם סטיב באלמר, מנכ”ל החברה הקודם הצטרף לדברים והוסיף:
“כל מי שגר באמריקה זכאי לחיות ללא פחד”. גם אשתו של ביל גייטס, מלינדה, ששותפה לפעילות הצדקה של בעלה צייצה:
“אינני יודעת כיצד אוכל להשתמש בקולי כדי לסייע לשינוי. אנו לא יכולים לאפשר לגזענות ממוסדת להמשיך להתקיים”.

 

 

The video of George Floyd’s brutal death broke my heart. I’ve watched the protests that followed and have felt overwhelmed with solidarity. And I’m listening as Black advocates and activists call on every American to treat racial justice as a shared responsibility.

— Melinda Gates (@melindagates) June 1, 2020

 

דברים אלה מצטרפים לקולות של טים קוק, מנכ”ל אפל, שגם הוא דרש שהצדק ייעשה וציטט בתוך כך את דברי מרטין לותר קינג.

והיו גם מנכ”לים שחיכו לראות לאן הרוח נושבת כמו דארה קוסרהאשי, מנכ”ל אובר, שצייץ רק אתמול
(א’) שאובר עומדת לצד הקהילה השחורה ואלה שמפגינים בשקט נגד אי הצדק והגזענות.

 

אבל בסך הכל מדובר בתגובות שחוזרות על עצמן מצד כל החברות החשובות. למעט אחת, פייסבוק. שאמנם לא הגיבה רשמית לאירוע הרצח, אף שמייסדה מארק צוקרברג פרסם פוסט ובו הוא מנסה להצטדק נגד הטענות שעלו על כך שפייסבוק לא באמת מונעת גזענות והסתה בפיד. היה צריך לחכות ליום ראשון בלילה כדי שצוקרברג יפרסם את הגינוי של החברה לאירועים, “אנו עומדים לצד הקהילה השחורה”, נמסר בלקוניות מצוקרברג.

 

אך היו גם אחרים שהגיבו בעוד פחות טאקט. כך למשל אוון שפיגל, שעל פי דיווח של סוכנות רויטרס,
כתב בתזכיר פנימי שהופץ לעובדי סנאפצ’ט: “אנחנו לא יכולים להתמודד עם גזענות ממוסדת בלי ליצור במקביל הזדמנויות עבור כל בני האדם ללא קשר לרקע שלהם, כך כתב והוסיף: “בקיצור, אנשים כמוני ישלמו הרבה יותר מיסים – ואני מאמין שזה ישתלם כדי לייצר חברה שמיטיבה עם כולנו”.

 קישור לכתבת המקור

Travazor

About The Author

סיפורים קשורים

Travazor