סעיפי ההסכם והחשש מבחירות רביעיות: נתניהו וגנץ בכוננות בג”ץ

ijump_728x90


רגע לפני סיום 21 ימי המנדט שהועברו לכנסת לצורך השבעת ממשלה, עוברת הבוקר (יום ב’) ההכרעה הגורלית לידי בג”ץ: אם ייתנו אור ירוק להסכם הקואליציוני – או לפחות לסעיפים העיקרים שלו – ככל הנראה תוכל ממשלת נתניהו-גנץ לקום בהקדם. אבל אם יחליטו השופטים לפסול סעיפים חשובים בהסכם – כאלו שיקשו על הצדדים לאשררו – ישובו כל האופציות לשולחן, לרבות הליכה בלתי נתפשת למערכת בחירות רביעית רצופה.

 

 

קראו עוד בכלכליסט:

 

במערכת הפוליטית שררה בימים האחרונים דריכות רבה בצל הדיונים בבג”ץ: בכחול לבן ובליכוד חוששים שהדיון המתקיים היום בירושלים בעניין ההסכם הקואליציוני הסבוך – יש מי שטען גם בעייתי – יוביל לפסילת סעיפים מרכזיים, מה שעלול להקשות מאוד בסוף על אישורו והוצאתו לפועל. בריאיון באולפן ynet הודה אתמול השר זאב אלקין כי מדובר בהסכם עדין ומורכב שלקח זמן רב לגבש, וכי כל התערבות עלולה להוביל לקריסתו.

 


אסתר חיות נשיאת ביהמ”ש העליון צילום: יוסי זמיר

 

ביום חמישי בחצות יפקע המנדט שניתן לכנסת לטובת הרכבת הממשלה, ולמרות שההסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן כבר נחתם, שאלת השבעת הממשלה עד המועד הזה נותרה פתוחה. בוועדה המיוחדת שהוקמה בכנסת לצורך החקיקה מקיימים בימים האחרונים מרתון דיונים, לעיתים אל תוך הלילה, בניסיון להשלים את תיקוני החקיקה הסבוכים הדרושים להשגת ממשלת אחדות עד יום חמישי. עד כה עברו התיקונים בקריאה ראשונה במליאה ואתמול לאורך היום דנה הוועדה באלפי הסתייגויות שהגישה האופוזיציה לחוק במטרה למרוח את הזמן.

 

היום צפוי לקיים יו”ר הכנסת ויו”ר כחול לבן בני גנץ, פגישה עם יושבי ראש הסיעות בכנסת על מנת לגבש הסכמות ללוחות זמנים לחקיקת התיקונים. בכחול לבן שוקלים להפעיל את סעיף 98 לתקנון הכנסת המאפשר לקצוב בזמן את הנאומים ולקבוע שעת הצבעה מראש אם לא יושגו הסכמות קודם לכן. ללא החקיקות לא תוכל ממשלת האחדות לקום.


 

אם לא יצליחו בכחול לבן לאשר את התיקונים לחוק עד יום חמישי ולהשביע ממשלה, צפוי לקרות אחד משני התרחישים. האחד: ראש הממשלה יצטרך לפנות לנשיא המדינה ראובן ריבלין ולבקש ארכה נוספת לצורך הרכבת הממשלה – בתנאי ש-61 חברי כנסת יהיו חתומים על הבקשה. האפשרות הזאת בעייתית מבחינת כחול לבן שכן היא תצטרך לספק לנתניהו את החתימות ולמעשה להעביר לו, במו ידיה, את השלטון. התרחיש האחר, נראה כבלתי נתפש: אם לא יחתמו 61 ח”כים על בקשה מהסוג הזה, תתפזר הכנסת באופן אוטומטי בדרך למערכת בחירות רביעית.

 

על רקע חוסר הוודאות הפוליטית ובזמן שהם ממתינים לפסיקת בג”ץ, ממשיכים הצדדים לנהל מו”מ על תיק הבריאות. כחול לבן דרשו את התיק, אך בליכוד ביקשו תמורתו שלושה תיקים. עד כה אין הסכמה: כחול לבן הציעו מנגד שני תיקים קטנים ותפקיד סגן שר ממכסת התפקידים שלהם, אולם טרם סוכם באיזה תיקים מדובר. ההערכה: המו”מ על תיק הבריאות ייכנס להילוך גבוה רק אחרי שיובהר אם בג”ץ פוסל סעיפים בהסכם – ואם כן, איזה.


 

מהדיונים עלה כי בכחול לבן לא מוכנים לאפשר לח”כ יולי אדלשטיין לשוב לכיסא יו”ר הכנסת, מה שמגביר את הסיכוי כי יריב לוין יהיה זה שיחליף את גנץ אם אכן יתפטר מהתפקיד במסגרת ממשלת האחדות החדשה.קישור לכתבת המקור

Travazor

About The Author

סיפורים קשורים

Travazor